Na nic nečekejte! Jděte do toho hned.

Je tu zase nový rok a s ním čím dál oblíbenější a provařenější plánování a mapování cílů. Samotný fakt, že se v posledních letech čím dál více učíme uvědomit si, čeho chceme dosáhnout, je super. Ale často se stává, že plánováním to začíná a plánováním to také končí. Jak to udělat, abychom nad cíli jen nepřemýšleli, ale dokázali je uskutečnit?

Než se podíváme na několik tipů, jak zvládnout své cíle, je třeba zmínit, že úplně nejdůležitější základ úspěchu je přístup a nastavení mysli. Když si dáváte nový cíl, zamyslete se především nad tím, jestli je to cíl, kterého vy sami skutečně chcete dosáhnout anebo jestli je to cíl, kterého byste měli chtít dosáhnout, abyste před ostatními vypadali dobře nebo proto, že vás do toho někdo tlačí. To je velmi důležité. Občas totiž dáváme větší váhu tomu, abychom před někým vypadali dobře nebo plníme něčí přání, místo abychom zapřemýšleli, zda to my sami skutečně chceme.

Pokud jsme uvnitř přesvědčeni, že cíle opravdu my sami chceme dosáhnout, máme již 50% úspěchu za sebou. Cesta k cíli nás totiž bude bavit a vše nám půjde s mnohem větší lehkostí. V opačném případě je velmi pravděpodobné, že cíl zůstane jen vizí na nástěnce anebo se budeme na cestě trápit. Motivace „chci“ funguje vždy nejlépe a podrobně se tomuto tématu věnuji v eBooku Recept na jazyky >>

A tady už je pár tipů, jak zvládnout těch dalších 50%, abychom uspěli. Tipy a příklady uvádím na výuce jazyků, ale můžete je aplikovat na jakékoli vaše cíle. Postup se nemění.

  1. Začněte hned. Jakmile umístíte svůj cíl na nástěnku, nic neodkládejte a začněte ho rovnou realizovat. Pokud jste se rozhodli opřít se do angličtiny, hned si objednejte kurz, zavolejte svému učiteli nebo si stáhněte aplikaci na výuku slovíček.
  2. Mějte cíl stále na očích a přemýšlejte o něm. Je třeba aktivovat naše myšlení ve vztahu k cíli, protože tak k němu začneme sami podvědomě směřovat. Podvědomí pak udělá spoustu práce za nás a přihraje nám potřebné příležitosti, naším úkolem je tedy myslet na cíl co nejčastěji a vyhledávat situace s ním spojené.
  3. Je cíl příliš velký? Nemyslete na celek, rozporcujte ho. Když budete chtít sníst krocana, napíchnete ho celého na vidličku a budete se snažit dát do úst? Ovšem, že ne. Vezmete příbor a postupně krocana rozkrájíte. Malé kousky v klidu a bez boje přežvýkáte a za pár dní je krocan sněden. Udělejte to stejně s jakýmkoliv cílem. Neděste se obrovského celku, který nezvládnete, místo toho udělejte každý den jeden malý krůček kupředu.
  4. Užívejte si cestu. Já vím, už chcete být v cíli, že? Ale vězte, že bez cesty bychom si pak dosažení cíle tolik nevážili. Právě cesta je to, co nás učí, kde získáváme zkušenosti a proměňujeme se. Najděte si něco, co si na cestě budete užívat. Těšte se z každého malého pokroku.
  5. Odměňujte se, chvalte se, jednejte vesele. U každého kroku si můžete vybrat, jestli ho uděláte s otrávenou myslí a nechutí anebo pěkně zvesela. Jdou-li na vás chmury, např. že se to nikdy nenaučíte, že to nedokážete, zkuste si dát na chvilku od dané činnosti pauzu a přerovnejte si myšlenky. Nastavte si třeba odměnu, že když projdete tou a tou lekcí, dáte si zaslouženou horkou koupel nebo třeba čokoládu. Po skončení každého úseku se pochvalte. Uvidíte, že budete postupně veselejší a vše vám půjde snadněji.
  6. Vizualizujte si výsledek. Představte si, že jste třeba v půlce cesty. Zdá se vám dlouhá, tak dlouhá, že už se vám po ní nechce jít. Ale pak si představíte, jak se budete cítit, až cíle dosáhnete. Co všechno se změní a jaké možnosti se vám otevřou, jak se budete cítit. Nestojí za to po té cestě jít dál?
  7. Dejte sbohem lenosti. Náš mozek je skutečně vychytralý, snaží se nás ošálit, ale my se nesmíme nechat. Po 8 hodinách v kanceláři asi zrovna nepřekypujeme energií, ale na druhou stranu jí nemáme tak málo, abychom se nezvládli 15min soustředit třeba na online lekci angličtiny. Zahoďte všechny výmluvy, které se vám mozek snaží přednést a pusťte se do toho. Už po pár minutách, kdy se do aktivity dáte, se budete cítit mnohem lépe!
  8. Příliš o tom nepřemýšlejte, jednejte! Když už se k nějakému cíli rozhodneme, často se zasekneme o tom, že přemýšlíme, jak na něj, kde začít a co všechno by se mohlo stát, když neuspějeme. Víte, jak plýtváme energií, když takto přemýšlíme? Představte si, že všechno to úsilí, se kterým jsme přemýšleli jak, kde, proč a jestli…., bychom místo toho vložili do realizace cíle samotného? Kde bychom už najednou byli? Vyvarujte se proto těmto myšlenkám a nedělejte si zbytečné obavy, je to jen plýtvání energií.
  9. Nečekejte na leden. Cíle se nemusí stanovovat jen na začátku roku. Někteří dokonce tvrdí, že je to nejhorší období pro stanovování cílů, protože je zima, nálada bývá ponurá a nemáme tolik energie. Jakmile se rozhodnete pro nějaký cíl a upevníte se v tom, že ho skutečně chcete dosáhnout, dejte se do práce hned tady a teď a na nic nečekejte.
  10. Dosahujte cílů hrou. Ať je váš cíl jakkoli velký a důležitý, neupínejte se na něj až příliš křečovitě, zbytečně byste se stresovali a cíle dost možná nedosáhli. Pokud cítíte, že jste v křeči, zkuste vše v myšlenkách odlehčit, trochu vydechnout a představit si, že je to jedna velká hra a vy jste ten, kdo má v ruce kostku. Cesta ke každému cíli může být zábavná.

Je vaším cílem naučit se anglicky? Podívejte se na moje online kurzy >>

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře