Když už to skoro chcete vzdát

Už jste to několikrát chtěli vzdát? Nevzdávejte se! Stojí za to vydržet! 🤩

Za život se několikrát octneme „on the point of giving up“, tedy v bodě, kdy se o něco snažíme a najednou jako bychom ztratili motivaci a už to skoro chceme vzdát. U výuky jazyka je to naprosto normální a každý si tím projde.

Jsou zkrátka chvíle, kdy máme pocit, že nám učení nejde, že jsme naprosto nemožní, že se to stejně nikdy nenaučíme, že stejně neznáme dostatek slovíček a neumíme rychle reagovat v konverzaci, že už jsme selhali tolikrát, že už ani nemáme další motivaci…… poznáváte se v tom?

Proč zažíváme tyto pocity? Klíč je v tom, že je velký rozpor mezi tím, jak si svou vysněnou cestu k lepšímu jazyku představujeme a tím, jak doopravdy vypadá v realitě. Podívejte se na tyto dva obrázky – jsou vám povědomé?

A tak to možná zase vzdáme, protože to plahočení přes překážky už nás unavuje, chybí nám motivace a hledáme si důvody, proč se neučit dál (moc práce, rodina, děti, špatná paměť…..). Co se stane dál? Po nějaké době zjistíme, že ještě horší než učit se cizí jazyk je pocit, kdy žádný cizí jazyk neumíme. Když se nedomluvíme, jsme bezradní, absolutně nerozumíme, musíme si stále někomu říkat o pomoc s překladem, nemůžeme třeba studovat něco, co nás zajímá, protože je to celé v angličtině anebo nám jiný kandidát vyfoukl naše vysněné místo, protože uměl dobře anglicky…..

A dáme se znova do učení……jenže pokud něco nezměníme, zanedlouho se tohle kolečko opět zopakuje a výsledek se bude blížit opět bodu mrazu.

Naštěstí existuje hned několik možností, jak se dovést k tomu, abychom to už nikdy nevzdali a cizí jazyk se naučili opravdu jednou pro vždy! Pojďme si nastavit mysl i naše jazykové dovednosti na úspěch!

Pamatujme si, že

rychlá a zázračná řešení nefungují – nikdo nám jazyk nenalije do hlavy přes noc ani přes víkend

pouze občasná a nárazová výuka nemá smysl – mozek i jazyk je třeba trénovat pravidelně

Klíče k opravdovému úspěchu v jazyce jsou

Pravidelnost – vždycky říkám, že náš mozek je jako sval a je třeba s ním jako se svalem zacházet. To znamená trénovat ho v pravidelných intervalech a dlouhodobě – jedině tak vám bude přinášet opravdu tu nejlepší službu.

Konzistentnost – chcete-li stabilita. Cizímu jazyku – angličtině nebo jinému je třeba se věnovat dlouhodobě po menších částech a postupně si stavět své portfolio. Je to jako, kdybyste skládali obrázek z puzzlí. Malé dílečky dáváte k sobě a zprvu nevidíte nic konkrétního, najednou se vám ale rozkryje nádherný komplexní obraz a vy jen žasnete.

Méně je více – jazyk je nejlepší se učit častěji (třeba každý den), ale po malých částech – 15-20min. Tyto krátké časové úseky pro vás udělají v dlouhodobém horizontu obrovský kus práce a neskutečně vás posunou vpřed.

Zaneste své časové sloty do kalendáře – pokud bojujete s disciplínou, velmi pomáhá nastavit si připomínač a vyhradit si na učení jednu konkrétní denní dobu každý den nebo alespoň jednou za 2 dny. Nepřetěžujte se a vyhraďte si jen opravdu reálné časy, na druhou stranu ale nehřešte na svou pohodlnost.

Z povinnosti zábava – udělejte to tak, aby vás učení bavilo. Opakujte si všechny pozitivní stránky, které vám studium jazyka přináší a jaké dveře se vám díky němu otevřou. Otevřete se i vy cizímu jazyku a doslova ho do sebe nechte proudit. Užívejte si učení slovíček a objevování nového, obklopte se prostorem, ve kterém se vám jazyk bude učit příjemně – třeba atmosférou klubu English Spot Premium.

Buďte k sobě laskaví – nemluvte k sobě slovy „jsem blbá“, „tohle nikdy nepochopím“. Změňte jazyk a chvalte se. Nemyslím mazat si med kolem pusy, ale chválit se za vykonané. Pochvalte se za to, že jste se naučili dnes 3 nová slovíčka, že se vám na lekci povedla říci nová fráze nebo třeba že jste dobře porozuměli anglickému článku.

Umění cizího jazyka je cesta ke svobodě – ať už v cestování, pracovním uplatnění, studiu či osobním životě. Všechny vaše oblasti života dostanou nový rozměr. Navíc učení bystří mozek a pomáhá nám i v rozvoji naší paměti, všímavosti a pozornosti. V neposlední řadě učení se cizích jazyků zpomaluje stárnutí, protože náš mozek musí být pořád ve střehu.

Pokud je váš cizí jazyk ANGLIČTINA, mám pro vás ještě jednu skvělou zprávu! Na angličtinu už nikdy nebudete sami díky klubu English Spot Premium, ve kterém děláme vše pro to, abychom vás provedli krůček po krůčku na vaší anglické cestě. V klubu společně studujeme strukturovaně a vy sami si vybíráte, čemu se zrovna v danou dobu budete věnovat. Nejedná se o „mrtvý“ online kurz, protože se s námi studenti pravidelně vídají živě na konverzačních lekcích, workshopech a webinářích.

Vyzkoušejte to s námi hned teď >>

Komentáře