5 tipů, jak hned odblokujete vaši angličtinu

Patříte mezi studenty, kteří umí spoustu teorie, ale když přijde na praxi, máte zkrat, nedokážete si vybavit slovíčka ani gramatiku….a zkrátka zamrznete?

Buďte v klidu, to je úplně normální. Málokdo dokáže mluvit cizím jazykem jakoby se nechumelilo a přitom s vědomím, že toho spoustu nezná nebo si není jist jak to použít. Protože jsem bývala dost perfekcionistka, sama jsem si tím musela v projít a to nejen u angličtiny, ale i u ostatních jazyků jako třeba francouzštiny nebo italštiny. Vše jsem uměla teoreticky, ale když přišlo na praxi, jakoby se mi zpomalilo myšlení a vhodná slovíčka nenaskakovala….a co teprve časy a nějaká gramatika….no to už vůbec.

Naštěstí se mi podařilo tohle překonat a odblokovat svůj přístup k jazykům a tím i zlepšit jejich používání. Dnes dokážu mluvit cizím jazykem, i když ho úplně perfektně neumím (např. italsky), ale mnoho lidí si přitom myslí, že ten jazyk ovládám dokonale…… A když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Pravda, od přírody mám jistý talent na jazyky, takže mi celý proces odblokování šel poměrně rychle, ale talent není vše, důležité je opravdu mít chuť a motivaci to zvládnout.

A tady je 5 praktických tipů, jak můžete svou angličtinu (nebo jiný jazyk) odblokovat a můžete s nimi začít hned teď:

  1. Zahoďte perfekcionismus – zmačkejte ho a hoďte do koše. Perfekcionismus bychom v jistém ohledu mohli považovat za překážku, protože nás nutí k tomu říci něco, jen když jsme si naprosto jisti, že je to správně. Jenže to nejsme nikdy. Perfekcionismus nás oddaluje od cíle. Proto si dovolte nebýt vždy perfektní, je to velmi úlevný pocit!
  2. Když uděláte chybu, nepanikařte – přistihli jste se, že jste něco řekli špatně? No a co? Okolí si toho pravděpodobně ani nevšimlo. Lidé často nekoukají na to, jak přesně co říkáte, zajímá je spíš obsah. Jediný, kdo by si chyby měl všimnout, jste vy, váš lektor anebo rodilý mluvčí. Jak pracovat s chybami? Chyby jsou nejlepší učitelé. Nejdůležitější je o nich vědět a příště je opravit….a když se to nepovede příště, tak se to povede jindy….jednou určitě ano.
  3. Trpělivost je klíč – já vím, vy už to všechno chcete umět teď hned 🙂. Ale velmi, velmi vám pomůže, když v sobě najdete trochu trpělivosti, klidu a pokory k učení. Drobné krůčky, které postupně děláte, se spojí v jeden obrovský skok a až se to stane, vy se nebudete stačit divit, kolik jste toho zvládli. Moje kolegyně z klubu English Spot Premium Beky říká, že bude studenty udržovat „hladové“, aby měli chuť na další anglické sousto. Servíruje jim znalosti postupně a v rychlosti, kterou studenti zvládnou zapracovat a zažít. Tím si o mnoho více pamatují a jsou v angličtině čím dál lepší.
  4. Naslouchejte druhým – věděli jste, že pokud spolu mluví 2 cizinci a jeden něco říká, ten druhý ho poslouchá jen z 50% a z druhé poloviny si v hlavě dává dohromady, co bude říkat on sám? Tzn. věnuje jen poloviční pozornost tomu, co slyší – a to je velká chyba. Naslouchání je velkou nápovědou pro slovíčka i čas a další gramatiku, které budete moci použít ve své odpovědi. Nemusíte vše tedy lovit u sebe v hlavě, stačí si pořádně poslechnout větu, kterou slyšíte od protistrany.
  5. Přemýšlejte v souvislostech – když se naučíte nové slovíčko nebo novou gramatiku, přemýšlejte v širších souvislostech, kde a kdy byste je mohli použít. A tento typ přemýšlení si vezměte z lekcí s sebou „tam ven“ do běžného života. Během dne nechte volně plynout myšlenky a asociace ohledně daného výrazu či gramatiky. To vám pomůže si vše skvěle zafixovat a budete si v použití jistější.

Vyberte si z těchto tipů nejdříve ty, které vám sedí a které ihned začnete používat. Nespěchejte, ale postupně implementujte do života všech pět. Někomu to potrvá měsíc, jinému rok….ale to vůbec nevadí.

Studium angličtiny nejsou žádné závody, jde hlavně o to, abyste se v angličtině cítili jako ryba ve vodě

Věnujte své angličtině 15 minut denně a očekávejte zázraky! V klubu English Spot Premium vám já, Barča a Beky s angličtinou pomůžeme a krok po kroku vás za ruku povedeme po cestě ke skvělé plynulé angličtině.

Připojte se k nám.

.

Komentáře