Proč se (ne)bát anglické konverzace

Mluvení v angličtině – to je skutečný svět, kde se „láme chleba“, oblast, ve které se ukáže, co jsme se naučili a jestli to umíme použít. Pro spoustu studentů je mluvení na jednu stranu nejtěžší a nejstresovější záležitost, ale na druhou stranu vědí, že anglická konverzace je TEN důvod, proč se učí, chodí na lekce a zapisují se do kurzů. Takže dochází vlastně k takovému vnitřnímu rozkolu – „Učím se anglicky, ale nakonec se bojím mluvit.“

Patříte mezi ně? Nebo jste spíš typ studenta, který do všeho jde hned po hlavě? Za svou kariéru jsem se setkala jen s pár studenty (možná bych je spočítala na prstech jedné ruky), kteří jsou opravdoví střelci, nebojácní a i když umí třeba jen pár slov, rovnou se sebevědomě vrhají do konverzace. Vypozorovala jsem, že převažují spíše studenti, kteří se naopak podceňují. Umí více, ale věří si méně a jsou tak trochu „shy“.

To je ale naprosto v pořádku. Respekt z něčeho nového k procesu učení patří. Postupně, krok za krokem se odbourávají malé i velké strachy a student si začíná více a více věřit.

Co bych poradila všem studentům angličtiny nebo jiného jazyka?

Mluvte co nejvíce a nebojte se dělat chyby! Věděli jste, že je v průměru potřeba absolvovat 500 hodin na to, abyste byli v angličtině opravdu plynulí? To znamená, že máte minimálně 500 možností dělat chyby, aniž by vám to mohl kdokoli vytknout.

Vždycky obdivuji třeba falešné začátečníky, kteří se pustí do vyprávění nějakého složitého příběhu v angličtině. Je jasné, že na dané téma nemají gramatiku ani slovní zásobu, ale to vůbec nevadí. Oni do toho zkrátka jdou a snaží se mi s nadšením vyprávět jejich příběh. Nebojí se říct nějakou úplnou „volovinu“ a někdy se společně pořádně zasmějeme, když jim doslovně přeložím, co řekli, a pak to společně opravíme. Je to vlastně WIN-WIN situace – student má obrovskou radost, že se mu to podařilo říct a získá novou motivaci. A mě neskutečně těší a naplňuje jeho snaha a pokrok.

A jak nejlépe trénovat anglickou konverzaci?

Pokud jste začátečníci nebo falešní začátečníci, postačí vám k tomu lekce s vaším lektorem anebo můžete zkusit konverzační lekce v klubu English Spot Premium, kde děláme konverzace i pro ty, kdo se v angličtině teprve rozkoukávají.

Pokud už jste na úrovni mírně-středně pokročilý (zvládnete přítomný-minulý-budoucí čas a alespoň se orientujete, když na vás někdo mluví anglicky) anebo jste v angličtině ještě dál, pak vám jednoznačně doporučuji SPEAKING CLUB.

  • Jak Speaking Club vypadá a co k tomu potřebujete?

Stačí vám počítač a připojení k internetu, pak už se jen dostavíte na online setkání s dobrou náladouchutí se bavit a zároveň učit. Na Speaking Clubu se potkáte s dalšími 4-5 spolužáky, se kterými budete 60-75min konverzovat.

Mluví se opravdu celou hodinu a ani minutu se rozhodně nudit nebudete! Lektorka vám vlije krev do žil a nakazí vás svou vášní pro angličtinu. Díky Speaking Clubu postupně odbouráte svůj strach z mluvení a sami uvidíte, že nikdo není dokonalý a každý občas udělá nějakou tu chybku – ale o to vůbec nejde, protože komunikace a plynulost v angličtině bude váš hlavní cíl!

Každé setkání má své téma a vše je pečlivě strukturované. Lektorka vás vede tak, abyste mluvili podle své úrovně a odnesli si z hodiny co nejvíce. Navíc, pokud si nejste něčím jisti, je tu vždy pro vás a můžete se jí kdykoli zeptat. Ze Speaking Clubu budete odcházet doslova nabití energií a novými pohledy na angličtinu.

  • Funguje to?

Ano a rychle. Svůj pokrok uvidíte už po 5 a více setkáních. V angličtině se budete cítit mnohem komfortněji a jako bonus získáte i nové známé, s mnohými možná budete mít i hodně společného.

  • Bojíte se nebo se stydíte?

To nevadí. První setkání můžete klidně vyzkoušet bez kamery, používat jen mikrofon, než se trochu rozkoukáte. Můžete říci, že jste na setkání poprvé – spolužáci i lektorka vám budou dělat podporu. Strach je normální, postupně zmizí a vy se budete cítit v angličtině čím dál lépe.

Už se těšíte? My také! Rezervujte si své setkání tady >>

Komentáře