Kolik hodin potřebuji k tomu, abych se naučil mluvit anglicky?

Dokážete si spočítat, kolik hodin už jste za život angličtině věnovali? Včetně sledování seriálů v originálním znění, online chatování s přáteli z cizích zemí, čtení anglických návodů, času strávených u knihy, učebnice nebo na mezinárodním meetingu a v neposlední řadě času stráveného na kurzech angličtiny?

Jaké je vaše číslo? K jakému jste dospěli? Odpověď na to, kolik je reálně třeba věnovat angličtině času, abyste se někam posunuli, najdete na konci tohoto článku. Před tím se ale pojďme zamyslet, jaké jsou faktory, které ovlivní náš úspěch či neúspěch ve zvládnutí jakéhokoli cizího jazyka.

  1. Otevřenost vs. uzavřenost – jednoznačně alfa a omega úspěchu. Jste angličtině (nebo jinému jazyku) otevření? Jste „nastaveni na přijímání“? Jste ochotni nasávat, zkoumat, všímat si, přemýšlet o angličtině v různých kontextech a souvislostech? Nebo jste v režimu „musím se to naučit, ale nebaví mě to a ve skutečnosti nemám zájem“. Nemusím více vysvětlovat, který z výše uvedených mindsetů. vede k úspěchu a k tomu, aby byla cesta za lepší angličtinou jasná a co nejméně komplikovaná.
  2. Hlad po pokroku – je skvělým hnacím motorem každého studenta. Toužíte se učit něco nového a máte z toho radost. Tady je velmi důležitá práce lektora, který by ve vás ideálně měl tento hlad vzbudit a samozřejmě by i měl být schopen ho nasytit. Takto pracujeme s našimi studenty v platformě English Spot Premium, kde po malých kouscích dávkujeme znalosti, které pak vytvoří krásný velký a ucelený obraz jménem angličtina.
  3. Talent – velký mýtus je, že na jazyky někdo „nemá talent“. Ovládnutí jazyka není o tom, jestli na to někdo má, nebo nemá buňky, je to o tom, kolik času a úsilí chce jazyku člověk věnovat. Ano, někdo dělá pokroky rychle a viditelně už třeba po měsíci a jinému to trvá déle – třeba i roky, tam je jediný rozdíl a často je třeba více trpělivosti, než bychom očekávali.
  4. Konzistentnost – jazyk není dovednost, kterou se naučíme přes noc. Pravidelnost a postupné kroky jsou zásadním faktorem. Pro studenta zafunguje mnohem lépe 15min denně než třeba jednorázově 60min týdně. Angličtinou je skutečně potřeba se obklopit na každodenní bázi. Ať už je to formou krátkých poslechů, videí, čtení nebo trénování slovíček – na aktivitě nakonec nesejde, ale ten samotný kontakt je důležitý a zásadní! Malé krůčky možná nejsou na první pohled vidět, ale díky nim jsme schopni ujít velký kus cesty vpřed. V klubu English Spot Premium takto se studenty pracujeme a nabízíme jim možnost být v každodenním kontaktu s angličtinou, což jim pomůže přijmout angličtinu za vlastní, sblížit se s ní a naučit se ji přirozeně používat v každodenních situacích.

Tady se můžete podívat na rozhovor se mnou (Andy) a s lektorkou Beky. Dozvíte se, jak jsme se dostaly k angličtině, jaké překážky jsme musely na naší cestě překonat, co doporučujeme studentům a jak s nimi pracujeme, jaký je rozdíl mezi dětmi a dospělými především v přístupu k učení a mnohé další 🙂

A teď už slíbená odpověď na úvodní otázku, kolik hodin potřebujeme k tomu, abychom se naučili mluvit anglicky. Možná vás budu trochu šokovat, ale taková je realita a výsledky několika výzkumů:

  • 100 hodin potřebuji k tomu, abych se vůbec do angličtiny dostal/a a mohla mluvit o tom, že se učím cizí jazyk
  • 1.000 hodin mi dá slušný základ a dovednosti, díky kterým ovládnu jazyk na základní úrovni a domluvím se v každodenních situacích
  • 10.000 hodin je dle výzkumu hranice, kdy ovládám angličtinu dokonale a na nejvyšší úrovni, tzv. master level.

Zdá se vám to hodně? Není, pokud zahrnete nejen pravidelné lekce, ale i všechny další aktivity, které jsem zmiňovala na začátku tohoto článku. Objasňuje to také fakt, proč dnešní mladí zvládají mluvit perfektně anglicky už ve věku průměrně 18-23 let. Pokud započítáte počet školních hodin, nějaké ty soukromé kurzy, tisíce hodin strávených u pc her nebo anglických filmů a další činnosti mladých, které jsou z velké části v angličtině, dostanete se někam zhruba na 8.000-9.000 hodin a to už je slušné!

Nezapomeňme tedy započítávat opravdu všechny aktivity. Pokud jste v bodě, kdy moc vedlejších aktivit kromě lekcí samotných nemáte, možná právě pro vás může perfektně fungovat členství v klubu English Spot Premium, díky kterému vám přivedeme angličtinu opravdu až pod nos, naprosto se jí obklopíte a neuniknete. Zavítejte na: englishspotpremium.cz a připojte se k ostatním úspěšným Spoťákům!

Komentáře