7 tipů a triků na mluvení v angličtině

Je pro vás mluvení v angličtině noční můrou? Máte pocit, že se učíte a učíte, cvičení vyplnit zvládnete, ale když přijde na konverzaci, nic z vás neleze? A nejhorší na tom všem je, že když už je po všem a konverzace skončí, tak si najednou vybavíte tolik frází a slovíček, která jste mohli použít?

Nebojte se, to je naprosto v pořádku a rozhodně se s vámi neděje nic divného, ani se nemusíte zařazovat do kategorie zoufalců nebo se jinak trýznit. Máte zkrátka strach – nejen z mluvení samotného, ale z toho, že toho neumíte dost, nejste dost dobří, že se před druhou stranou ztrapníte, protože větu či slovíčko řeknete špatně a budete vypadat jako hlupák. Co si o vás asi druhá strana pomyslí?

Těmito obavami do jisté míry trpíme všichni. Někdo více, někdo méně, ale mohu vás ujistit, že strach z mluvení je přítomný i u pokročilých studentů angličtiny. Nezáleží totiž na tom, jak jste v angličtině momentálně daleko, ale na tom, jak umíte pracovat se svým strachem z mluvení a dokázat reagovat tady a teď. Laicky řečeno, strach nám totiž zablokuje kanály v mozku, kterými tečou informace do pusy, a tak se velmi často stává, že máme okno nebo zkrátka zamrzneme. Necháte strach, aby vás paralyzoval anebo se s ním vypořádáte a ukážete mu, kdo je tady pánem?

Samozřejmě lehko se to řekne, ale hůře se to dělá a v tomto článku vám dám 7 užitečných tipů a triků na to, jak na mluvení v angličtině vyzrát.

  1. Zůstaňte „přítomní“ v konverzaci. Jakmile začnete s někým anglicky mluvit, nenechte myšlenky strachu, aby vás ovládly. Soustřeďte se na 1000% na to, co vám protistrana říká a v hlavě si pomalu připravujte odpověď. Myšlenky na to, abyste to náhodou neřekli špatně, tam samozřejmě budou, ale nic s nimi nedělejte. Nebojujte. Nechte je tam, ale vůbec si jich nevšímejte. Časem se pomalu ale jistě odporoučí.
  2. Pokud alespoň něco řeknete, nikdy nebudete vypadat hloupě. Je třeba si uvědomit fakt, že naopak hloupě vypadáme, když na nás někdo mluví a my jen civíme a stydíme se cokoli říct. Takže pokud chcete působit na ostatní dobře, hlavně něco řekněte…a nemusí to být hned složitá věta ani hluboká myšlenka. Chyb se bát také nemusíte, právě ty nás posouvají dále.
  3. Začněte jednoduše. Nemusí z vás být hned velký řečník a nikdo to od vás ani neočekává. Pár jednoduchých vět nebo výrazů vám přinese mnohem větší užitek než když se zamotáte do složitého souvětí a už ani sami nebudete vědět, co jste tím vlastně chtěli říci. Pokud s konverzací začínáte, držte se rčení „V jednoduchosti je síla.“ Postupně samozřejmě můžete svůj projev vybrušovat, ale není kam spěchat.
  4. Trpíte samomluvou? To je dobře! A je to to nejlepší, co pro své konverzační dovednosti můžete udělat. Mluvte sami se sebou anglicky, představujte si různé situace a jak byste na ně zareagovali. Tvoříte si tím skvělou přípravu, která vám pak pomůže v realitě.
  5. Trénujte pravidelně, pořád a vyhledávejte příležitosti všude. Uznávám, že to vyžaduje překročení hranice komfortu, ale když si uvědomíte, že to děláte pro sebe, možná už nebudete pohodlností tolik svázaní. Zkoušejte mluvit na cestách, hlaste se o slovo na kurzech, mluvte co nejvíc se svým lektorem nebo s kolegy v kanceláři. Čím více si uděláte příležitostí k mluvení, tím větším mistrem se v konverzaci stanete.
  6. Všímejte si, jak to říkají ostatní. Úspěšné mluvení nevyžaduje tak usilovné přemýšlení, jak bychom si možná mysleli. Spoustu vět a reakcí opravdu ani nemusíte složitě vymýšlet, stačí, když budete vnímat a poslouchat ostatní, jak v daných situacích reagují a jaké výrazy používají. Zjistíte, že jich spoustu znáte, jen vás to třeba nenapadlo použít v té dané situaci.
  7. Využijte balanc otázek a odpovědí. V angličtině platí pravidlo – co je v otázce, musí se objevit v odpovědi. Už tedy otázka samotná vám napoví, v jakém asi budete odpovídat čase, jaké slovní spojení, které zaznělo v otázce, můžete zopakovat a mnohé další. Určitě se vyplatí nejdříve bedlivě poslouchat a pak teprv mluvit.

Každá dovednost vyžaduje nejen aktivní rovinu, ale i tu pasivní. Čím více se toho naučíte z oblasti slovíček, gramatiky, článků a poslechů, tím více budete mít „materiálu“ nebo chcete-li „hmoty“ na to, abyste postavili větu v konverzaci. V jazyce jdou znalosti vždy nejdříve do pasivní roviny a odtud teprve do té aktivní. Takže pokud máte pocit, že se pořád učíte, ale nemluvíte, nevěšte hlavu, ty znalosti tam někde jsou a je to jen o tréninku vyhnat je ven.

A jak znalosti vyhnat do aktivní roviny a konečně se pořádně rozmluvit? S tím už vám pomůžeme my a celým procesem vás provedeme. S lektory Barčou, Lukášem a Simonou jsme připravili tématické online kurzy anglické konverzace, ve kterých budete mluvit, mluvit a zase jen mluvit. Vše se bude odehrávat v malých skupinkách (max.5 studentů) a lektor vám během lekcí bude pomáhat, povede konverzaci a naučí vás novým slovíčkům a frázím. Kurzy jsou vedeny odlehčenou formou, abyste se postupně zbavovali obav a cítili se v anglické konverzaci co možná nejpohodlněji. Jsme tu pro vás a těšíme se na vaši účast. Více info zde >>

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře