5 tipů, jak si rozšířit slovní zásobu

V posledním ze svých webinářů Anglické vychytávky jsem se věnovala tématu „Jak si rozšířit slovní zásobu.“ Jelikož se od vás, studentů, vyklubalo hodně reakcí a dotazů, rozhodla jsem se napsat tento článek a sdílet s vámi své tipy na to, jak se nejlépe učit slovíčka (nejen anglická) a rozšířit si slovní zásobu.

V každém jazyce je slovní zásoba základ a pokud umíte kombinovat slovíčka a gramatickými znalostmi, nic vám nestojí v cestě ke skvělé úrovni angličtiny, francouzštiny, němčiny a dalších jazyků.

Jak funguje náš mozek? Mozek si nic nezapamatuje na poprvé. Pokud někde zaslechneme nebo zahlédneme nějaké slovíčko, budete se mnou souhlasit, že si ho nejspíše nezapamatujeme. Výzkumy dokazují, že musíme slovíčko zaznamenat alespoň 5 a vícekrát, abychom se ho naučili.

Tip první tedy zní: Zaměstnejte všechny smysly a snažte se každé slovíčko slyšet, vidět, napsat, vyslovit a použít ve větě. Hurá, to už je 5 činností a je vysoce pravděpodobné, že si slovíčko takto zapamatujete. Pokud jste třeba v tramvaji, ke si nechcete nahlas slovíčko vyslovovat nebo psát, tak zkrátka zopakujte jiné úkony 2x. Důležité je, abyste se s daným slovíčkem 5x nebo ideálně více něž 5x setkali.

Tip druhý: Vsaďte na „podvědomé učení“. Jak všichni víme, učení často „bolí“. Nechce se nám a učení často odkládáme. I když víme, že memorování (učení se nazpaměť) funguje na slovíčka nejlépe a nejrychleji, máme k němu ze školy vybudovaný takový odpor, že ho zkrátka nepřekonáme. Nevadí, jsou i jiné cesty. Velmi dobře funguje tzv. podvědomé učení, které je na bázi poslechu. Slovíčka, věty či gramatiku posloucháme, ale můžeme u toho dělat jiné činnosti, např. uklízet, řídit či jít na procházku. Pravda, tento proces určitě nefunguje na již výše zmíněné bázi 5x se se slovíčkem setkat. U této metody je spíše třeba poslouchat vše pořád a pořád dokola, klidně třeba 100x, ale pro ty, kdo mají averzi k učení je tento proces rozhodně méně bolestivý, spíše můžeme říci bezbolestný. Z mých kurzů mám na této bázi postavenou Anglickou gramatiku do ucha >>

Tip třetí: Využijte chytrých aplikací do telefonů a tabletů. Moje oblíbená aplikace na slovíčka je Quizlet. Zde si tvoříte vlastní studijní sety a automaticky si rovnou můžete slovíčka procvičovat v několika rovinách – učit se pomocí kartiček, dělat si testy, procvičit psaní či hrát různé hry. Tato aplikace je zdarma a je opravdu vychytaná. Jediné, co musíte udělat je zadat si slovíčka do aplikace a zbytek už je pro vás připraven. Ve svém kurzu Anglicky za 10 týdnů mám pro studenty již připravené sety slovní zásoby právě v aplikaci Quizlet.

Tip čtvrtý: Buďte všímaví. Choďte s očima dokořán, nastražte uši a všímejte si, jak jsou různá slovíčka použitá v praxi. Nemusíte kvůli tomu ani jezdit do ciziny, i u nás se setkáte se spoustou nápisů, návodů či popisů na obchodech, výrobcích, na internetu…zkrátka všude okolo. Stačí si jen všímat, protože různá slovíčka mohou být použita různými způsoby, které vás mnohdy budou nutit k zamyšlení.

Tip pátý: Vytvořte si memo kartičky-fungují pro děti i pro dospělé. Ideální je mít napsaný z jedné strany český význam a z druhé strany anglický. S kartičkami si můžete pohrávat dle libosti-rozložit si je na stůl a obracet je, rozmístit je libovolně po bytě, hrát hry s dětmi nebo partnerem a hádat významy….fantazii se meze nekladou. Dobře fungují také lepící papírky, které si nalepíte různě po bytě a máte tak slovíčka pořád na očích – opět se učíte podvědomě.

Pokud máte nějaké vaše další vlastní tipy na to, jak se učit slovíčka, budu ráda, když se o ně podělíte nejen se mnou, ale i s ostatními studenty zde v komentářích k tomuto článku či na facebooku Andriss jazykové akademie.

Proces učení nikdy nekončí, ale to není špatná zpráva. Naopak, můžeme se těšit z toho, že se stále setkáváme s novými slovíčky a výrazy, náš mozek nezakrní a my se stále posouváme vpřed. Fandím všem studentům a těším se třeba na naši společnou cestu v některém z mých online kurzů.

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny

    Získejte zdarma eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny, zbavte se jich a nechte své znalosti zářit.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky