Jaké jsou zbraně mistrů jazyků?

Není to o velkém učení, je to o každodenní praxi. Přemýšleli jste někdy, jak se mistr (čehokoli) stal mistrem? Určitě se shodneme na tom, že mistři se nerodí přes noc. Co mají společného klavírní virtuoz, olympijský medailista a špičkový kardiolog? Všichni tři za sebou mají roky praxe a hlavně se věnují své dovednosti každý jednotlivý den. Neznají omluvy, výmluvy, překážky. Zkrátka každý den trénují.

Je to právě o těchto malých postupných krůčcích, které dělají mistra. A žádnou činnost neovládneme, pokud se jí budeme věnovat jen občas. Klíčem k opravdovému úspěchu je každodenní praxe, která nám pomůže zapustit kořeny a opracovávat „hmotu“, kterou jsme nabrali.

Ovšem učení a trénink nutně neznamenají tvrdé úsilí. U špičkových mistrů to tak vypadá a někdy je to skutečně dřina, ovšem nejsou-li naše ambice úplně na zlaté medaile, není třeba se trápit a jít přes moc. Je pouze potřeba vytvořit si zvyk, rutinu, kterou zařadíme mezi naše každodenní činnosti – stejně třeba jako čištění zubů.

U tvorby zvyků můžeme pociťovat ze začátku trošku odpor, nechce se nám do nové činnosti a mozek si vymýšlí kdejaké důvody, proč zrovna teď nemůžeme. Cítíme se vyčerpaní a unavení, ale je potřeba si uvědomit, že nás nevyčerpává nás učení samotné, ale myšlenka na něj, tím ztrácíme energii. A je neuvěřitelné, kolik energie dokážeme za celý den ztratit, když myslíme na tu 10min učící chvilku, která nás čeká večer. Ve skutečnosti těch 10min může být naopak nesmírně osvěžujících a nabíjejících, ale problém je, že se tou myšlenkou, že se „budeme muset učit“, zabýváme celý den a to nás neskutečně oslabuje.

Jak s tím naložit?

Cesta je úplně jednoduchá – stačí trošku ošálit vlastní mozek. Je třeba udělat z učení radost a zábavu a ideálně se dostat do stavu, kdy nemáme pocit, že se vlastně něco učíme. Jak to můžete udělat konkrétně u učení angličtiny?

  • Vytvořte si kartičky se slovy a frázemi, na jedné straně český výraz, na druhé anglický a každý den si s nimi pohrávejte třeba u snídaně.
  • Sledujte krátká videa, poslouchejte tréninky, klidně při jiné činnosti (v autě, při procházce, v kuchyni…). Ideální je kombinace takových činností, které kombinují zapojení odlišných smyslů – např. poslech angličtiny + vaření, poslech angličtiny + procházka. Nevhodný je určitě třeba poslech angličtiny + čtení oblíbené knihy.
  • Vyhraďte si každý den v diáři 15min na angličtinu a během těchto 15min vždy střídejte studijní aktivity. Jednou si přečtěte krátký článek, jindy si pusťte video a jindy si zase vyzkoušejte třeba online cvičení.
  • Buďte součástí komunity studentů. Skupiny a komunity jsou super, protože se tu lidé navzájem podporují nejen v učení, ale přinášejí si nové pohledy na jazyk a sdílejí nové nápady.

Je jedno, jaké aktivity si zvolíte, důležité je, aby byly pestré a aby vás jejich provádění bavilo (alespoň trochu). Chce to ze začátku více přemýšlet a vynalézat rafinovanější nápady, jak na sebe, ale uvidíte sami, jakým způsobem se váš vztah ke každodennímu učení změní. Je možné z něj totiž udělat radost.

Nechce se vám složitě vyhledávat videa nebo cvičení? Nevíte, kde byste našli vhodnou komunitu nadšených studentů? Už nic hledat nemusíte, vše je pro vás připravené v nejlepším anglickém online klubu English Spot Premium, který pro vás budujeme právě s tímto uvědoměním a s cílem být vám oporou a inspirací na vaší cestě za lepší angličtinou. Tréninky, cvičení, 3 lektorky i skupina nadšených studentů čekají, až se k nim připojíte i vy. Více o klubu najdete tady >>

Ať se Vám daří!

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře