Jak přežít začátky

Dali jste si také na přelomu roku předsevzetí, že se začnete věnovat nějaké nové aktivitě nebo že se budete učit něco nového?

Vrhli jste se v lednu do svého nového úkolu celí zapálení a plni nadšení a odhodlání?

Je únor a vy si říkáte. „Proč to vlastně dělám, proč si na sebe pletu bič, vždyť se to nikdy nenaučím.“?

Mějte se na pozoru, právě teď je ta chvíle, kdy je potřeba zabrat a vytrvat, protože jinak vám hrozí, že sklouznete zpět ke svým starým návykům, které vás sice netěší, ale jsou POHODLNÉ.

Každé začátky se zdají těžké. Je to fakt, který, abychom uspěli, musíme zkrátka přijmout. Když začneme 2.ledna chodit do posilovny, máme před sebou obrázek dokonale vyrýsované postavy a ještě 3.ledna si jsme jisti, že i my se budeme zanedlouho chlubit překrásným tělem.

O měsíc později vstoupíme do té samé posilovny zklamaní, protože jsme shodili teprve 2 kila a svaly na rukou nám stále pevně visí. Ať už to svádíme na zemskou gravitaci nebo na naše tělesné dispozice, uvědomujeme si, že perfektní postavy nedosáhneme přes noc.

Říkáme si, že úspěch je pro vyvolené, ale já bych si dovolila toto rčení opravit.

Úspěch je pro vytrvalé.

Příklad z posilovny je z oblasti cvičení, ale věci naprosto stejně fungují i v oblasti učení. Jak tedy proces vypadá?

1. Vlna – vybereme si dovednost, kterou chceme získat. Nadšeně si uděláme vize, jaké to bude, až…, náš mozek je zaplavený hormony štěstí, pociťujeme nadšení a máme pozitivní očekávání. Jak by také ne, vždyť v této fázi ještě nic neděláme, takže nás svaly ani mozek nebolí a jediné úsilí, které vyvíjíme jsou pozitivní projekce do budoucnosti.

2. Vlna – začneme se učit novou dovednost a zde zjišťujeme, že musíme zabrat a dělat více, než jsme si představovali, protože znalosti do nás nevlezou, když si učebnici dáme večer pod polštář a světový hokejista z nás nebude, když budeme hokej sledovat z gauče s pivem a párkem. Tady 90% lidí odpadne, protože je to zkrátka „moc práce“.

3. Vlna – ti, kdo vytrvají, se mohou těšit z viditelného pokroku, který přichází po 3-6 měsících a to je posune dál a dá jim další motivaci

4. Vlna – po určitém období (mohou to být 2 roky nebo i 5 let) můžeme sami sobě říci, že danou dovednost zvládáme na výbornou, a že jsme si v ní již jisti, většinou už pak můžeme svými zkušenostmi přispět ostatním a pomoci jim danou dovednost získat.

Osobně vnímám 2.vlnu jako „síto úspěšných“ , je to nejtěžší fáze, a proto mám pro vás pár tipů na to, jak přežít začátky a nastoupit na cestu úspěchu.

  1. Buďte trpěliví – nevzdávejte to, pokud to hned nejde, na vše potřebujeme čas, aby se nám dovednosti usadily. Navíc je prokázáno, že získání nového návyku trvá minimálně 21-28 dní za předpokladu, že nepolevíme.
  2. Používejte afirmaci – „Jsem dobrý v…“ nebo „Umím …“ . Ať je situace ve vaší realitě jakákoli, říkejte si tuto afirmaci alespoň 3x denně po dobu 2-3 měsíců. Chcete-li se naučit hrát na klavír, používejte afirmaci „Umím hrát krásně na klavír.“ Chcete-li být lepší v běhu, používejte „Jsem dobrý běžec.“ Říkejte si to, i když začátky budou svědčit o opaku a za 3 měsíce pozorujte, co se stane.
  3. Kousněte se, vydržte u nové dovednosti alespoň 3 měsíce. To je opravdu minimum pro to, abyste mohli vidět první výsledky, které vás opět pozitivně namotivují k tomu, že to má cenu, a že to zvládnete.
  4. Dělejte to tak, aby vás to bavilo. Najděte si na vaší nově získávané dovednosti jen samá pozitiva a plusy, těšte se na ni a užívejte si proces učení.
  5. Neberte se tak vážně. S úsměvem jde vše vždy lépe. Pokud uděláte chybu, zasmějte se, hoďte to za hlavu a zkoušejte to znovu…a znovu….a znovu.
  6. Netlačte na pilu. Pokud něco opravdu nejde, netrapte se tím, dejte si chvilku na oddych a zkuste to třeba druhý den.
  7. Dělejte vše s lehkostí. Není dobré na nových dovednostech úpěnlivě viset a trápit se, že nejsou ještě dokonalé. Užívejte si jejich získávání, přistupujte k nim hravě a otevřeně a zapomeňte na všechny překážky, které vám váš mozek tvoří. Pokud se „překážky v mysli“ objeví, ignorujte je a pokračujte v získávání vaší dovednosti. Pamatujte, že si s vámi jen váš mozek hraje a zkouší vás, jestli zase sklouznete k lenosti a pohodlnosti.
  8. Udělejte si roadmapu – plán, jak dojdete k výsledku po malých krůčcích. Roadmapy používám pro svoje studenty, aby viděli, jak se dostanou z bodu A do bodu B. Jelikož jsou velmi užitečné, plánuji je zařadit i do svých nových online kurzů, abych studentům pomohla s cestou za novými znalostmi.
  9. Připomínejte si, jaké to bude, až… Jaké to bude, až budete plynně mluvit anglicky? Co budete dělat a jak vám to změní život? Pokud si udržíte pozitivní motivaci a jasné vyhlídky, nic vás nezastaví.
  10. Překonejte výmluvy. Pokud sami o sobě víte, že se necháváte často strhnout výmluvami, přečtěte si můj článek “Výmluvy a jak se s nimi vypořádat“.

Pokud máte nějaké další tipy a zkušenosti, jak překonat začátky, podělte se o ně v komentářích k tomuto článku na facebooku, můžete tak inspirovat ostatní.

Ať se vám daří!

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře