Jak překonat strach z mluvení v angličtině

Myslíte si, že musíte mít perfektní angličtinu na to, abyste se konečně přestali bát mluvit? Pokud ano, tak jste naprosto vedle!

Jako lektorka angličtiny samozřejmě předně dbám na to, abychom angličtinu používali skutečně správně a dokázali se vyjádřit co nejlépe a můžete vzít jed na to, že svým studentům hned tak nějakou chybku neodpustím. To jsme ovšem na lekcích – zde jsou studenti za tím účelem, aby se učili a zlepšovali.

Venku mimo učebnu se ale hraje podle úplně jiných pravidel. Nejdůležitější je nebát se mluvit, i když to třeba nebude zrovna excelentně řečeno. Zkrátka je potřeba jít do toho. Zkusit mluvit a reagovat.

Počítejte s tím, že napoprvé ani napodruhé se vám nepodaří překonat strach. To je naprosto normální. Pokud se vám to stane, nebuďte na sebe příliš přísní! Nejste „blbec“ ani „pitomec“ a už vůbec ne „idiot“. To, že se vám to jednou nepovedlo, je pro vás výzva, že se to příště už povede.

A až se vám jednou konečně podaří udělat ten MAGICKÝ KROK za hranici strachu z mluvení, všechno vám bude najednou připadat mnohem snazší a zábavnější. Když poprvé uspějete a použijete angličtinu v konverzaci (aniž by se vám hrůzostrašně klepala kolena), pořádně se pochvalte. I za malý úspěch si dopřejte velkou odměnu a příště posuňte hranici zase o kousek dál. Lepší než jeden obrovský strašlivě vypadající krok jsou tisíce menších soustavných krůčků.

Jaké jsou nejčastější obavy a strachy z mluvení?

Bojím se, že udělám gramatickou chybu.

Tak to se opravdu bát nemusíte. Za gramatickou chybu vám ani rodilý mluvčí hlavu neutrhne. Naopak, rodilí mluvčí ocení, že se snažíte. Pokud uděláte chybu a během konverzace si toho všimnete, zapamatujte si ji, řekněte si v hlavě, jak měla být věta správně a uvidíte, že příště už tu chybu neuděláte.

Bojím se, že se mi ostatní budou smát.

Nikdo se vám smát nebude a pokud ano, tak na to sám nemá. Angličtina není náš rodný jazyk, a tak je jasné, že se všichni musíme učit a zlepšovat. Smáli byste se vy třeba Britovi, když by chtěl mluvit česky? Ne. Naopak byste ho podpořili.

Ostatní umí anglicky lépe než já.

Věci nejsou vždy takové, jaké se zdají být. Pamatujte, že i lidé kolem vás mohou udělat chybu (a dělají je, to si pište, akorát to umí zakamuflovat a vy si toho nevšimnete). Určitě se setkáte s těmi, kdo skutečně umí anglicky lépe než vy – NO A CO? To je naprosto v pořádku. Každý jsme na své cestě. Stydíte se snad před někým, kdo umí třeba lépe vařit? Nebo naopak stydí se někdo před vámi, když vaří hůře?

Když mám mluvit, rozklepou se mi kolena, vyschne mi v krku a nevypravím se sebe slůvka.

Chcete snad, aby vás strach napořád ovládal a vy jste nikdy nepoužili to, co jste se s takovou námahou naučili? Začněte svůj strach zpracovávat pomalu. V první fázi pomáhá, když si před vaším projevem připravíte všechny věty „nazpaměť“. Zní to jako dril ze školy, ale skutečně to pomáhá.

Pokud potřebujete něco říci, napište si to na papír a pak se to naučte nazpaměť, aby to z vás „vystřelilo“, i když budete paralyzování strachem. Pomáhá také, když si svůj projev vyzkoušíte nanečisto doma před zrcadlem nebo před kamarádkou či kamarádem.

10 tipů na to, jak zvládnout strach z mluvení

  1. Tvořte si anglické konverzace v hlavě. Doslova mluvte v duchu sami se sebou. Ptejte se, odpovídejte, mluvte si pro sebe.
  2. Pokud to jde, pečlivě se připravte předem. Napište si, co chcete říct nebo se to naučte nazpaměť.
  3. Poslouchejte rádio, MP3 nahrávky, sledujte seriály, aby vám angličtina připadala přirozenější.
  4. Všímejte si, jak ostatní mluví, zaznamenávejte dobré a zajímavé výrazy nebo třeba i chyby.
  5. Čtěte – čtení pomáhá mluvení.
  6. Začněte zvolna – pokud trpíte panickým strachem, začněte třeba tím, že si objednáte jídlo v restauraci nebo si něco koupíte v obchodě.
  7. Berte to jako hru. Představte si, že nejde o nic vážného, a že používání angličtiny je hra – tedy že vlastně o nic nejde.
  8. Když uděláte chybu, dělejte jakoby nic 😊
  9. Stůjte rovně a dívejte se protistraně do očí. V komunikaci nejde z 80% o to, co říkáte, ale JAK to říkáte a jak tím působíte na ostatní. Jazyk je tedy ani ne 20% (možná ještě méně), takže se opravdu nemusíte bát.
  10. A na závěr jeden pěkně vykutálený tip. Pokud to situace dovolí, dejte si před konverzací sklenku vína (ne lahev) 😊 nebo pivo. Rozváže vám to jazyk a zbavíte se ostychu.

V mém eBooku Recept na jazyky najdete kompletní návod na to, jak zvládnout jakýkoli cizí jazyk. Podívejte se zde >>

Pokud chcete pracovat na své angličtině, zvu vás do online kurzu 20 kroků k lepší angličtině >>

Ať se vám daří!

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře