Čtyři pilíře pro úspěšné učení slovíček

Fakt, že je slovní zásoba v angličtině jedna z nejpodstatnějších věcí, je nad slunce jasný a každý student angličtiny je s ním seznámený. Všichni chceme umět co nejvíce slovíček, mít tzv. širokou slovní zásobu, ale mnoho z nás naráží stále na ten samý problém – slovíčka často zapomínáme a nějak se nám z hlavy vytrácejí.

Naše přání je většinou naučit se slovíček hodně za krátký čas a ideálně bez práce…..možná teď některé z vás zklamu, ale takhle to nefunguje….je potřeba přiložit ruku k dílu a nikdo jiný to za nás neudělá.

Není ale čeho se bát, protože naučit se slovíčka efektivně nemusí být zas až taková dřina. Ano, nějaká akce ze strany studenta rozhodně proběhnout musí, ale jde to i s lehkostí a s úsměvem.

Jak často zmiňuji ve svých článcích, náš mozek je sval a k tomu, aby správně fungoval, je třeba ho pravidelně trénovat, stejně jako trénujete ostatní svaly, když chodíte do posilovny. Na trénink všech aspektů angličtiny doporučuji klub English Spot Premium, kde my, lektorky Andy, Bára a Rebeka provázíme vás – studenty krůček po krůčku a pomáháme vám k lepší angličtině.

Ale zpět k mozku a slovíčkům. Když vidíme nový výraz, vše, co je potřeba udělat, je vytvořit v mozku zápis slovíčka, který bude dostatečně silný na to, aby se utvrdilo neuronové spojení – já osobně tomu říkám, aby se pořádně prošlapala cestička. Tím totiž docílíte toho, že slovíčko z mozku už nevymažete.

K pevnému a trvalému zápisu slovíček do mozku nám slouží 4 základní pilíře, které jsou jednoduché, ale často opomíjené. Jsou to: SLYŠET, VIDĚT, NAPSAT, ŘÍCI. Jde totiž o to, abychom zapojili více smyslů než například jen sluch. Použití smyslů je totiž pro mozek „tužka“, která vše zapisuje.

Kolikrát jste slyšeli nějaké slovíčko a řekli jste si „Jasně, to si zapamatuju.“ ….. a zapamatovali? Vsadím se, že v 80% ne. Zapojili jste totiž pouze SLUCH a to je na pevný zápis dost málo.

Jak tedy na slovíčka? Zde je praktický návod:

  1. SLYŠET – nové slovíčko někde uslyším a zaujme mě, protože ho neznám
  2. VIDĚT – bylo by ideální toto slovíčko hned vidět. Poprosím tedy svého lektora, ať mi ho napíše nebo si zastavím film s titulky a slovíčko si v klidu přečtu.
  3. NAPSAT – mám vždy po ruce svůj kapesní slovníček, kam si slovíčko poznamenám. Pokud nejste příznivcem staré dobré metody „tužka+papír“, můžete využít různé aplikace, třeba QUIZLET, kam si sami zapisujete nová slovíčka a aplikace vás zároveň učí formou flash kartiček a her.
  4. ŘÍCI – jakmile si slovíčko napíšu, několikrát ho nahlas vyslovím (klidně 5-10x). V nejideálnějším případě si v hlavě rovnou vytvořím nějakou příkladovou větu.

Hotovo! Tyto 4 kroky zabírají asi tak 1 minutu času – to je skvělé, že? Je jedno, v jakém pořadí je provedete. Věřte, že věnovat takto účelně jednu minutu času pořádnému zápisu slovíčka do našeho mozku (prošlapání cestičky) je rozhodně výhodná investice. Pak vám totiž ono slovíčko bude úplně samo naskakovat a stane se součástí vašeho anglického arzenálu.

Můžete také zvýšit intenzitu některých kroků. Třeba u poslechu můžete využívat tzv. podvědomého učení – slovíčka posloucháte stále dokola a tím se vám zapíší do paměti. Na základě této metody jsem vytvořila program Anglická slovíčka do ucha >>

Co když se zápis napoprvé nepovede? Někdy se to stane, ale to vůbec nevadí. Když slovíčko zapomenete, jednoduše celou akci zopakujte, až na něj zase narazíte.

Nebo můžete zkusit tzv. MICROLEARNING – a to nejen na slovíčka. Jedná se o učení angličtiny v malých dávkách (10-15min denně), které můžete také několikrát opakovat. Zde zapojujeme hlavně sluch a zrak, protože výuka funguje formou video lekcí. Tuto metodu používáme v našem klubu English Spot Premiumslovíčka si pak můžete skvěle procvičit na našich konverzačních setkáních >>

Držím vám palce, ať se vám slovíčka učí co nejlépe a pokud máte nějakou zkušenost nebo metodu na učení, o kterou se chcete podělit s ostatními, přidejte se do naší soukromé FB skupiny, která je určena pro všechny studenty angličtiny, kteří se chtějí učit v lehkosti a s úspěchem.

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře