Vždy se naučíte více, nikdy méně

Ráda čtu knihy nebo poslouchám nahrávky týkající se osobního rozvoje. Inspirují mě, přinášejí mi nové úhly pohledu a pomáhají mi vnímat některé věci úplně jinak.

Jednoho podzimního rána, když jsem zrovna poslouchala audio knihu od Jacka Canfielda, zazněl v ní citát:

“Vždy se naučíte více, nikdy méně.”

Nejen že jsem si řekla, že o tom musím napsat článek, ale hlavně jsem si uvědomila, jaká obrovská pravda se v tomto zdánlivě jasném tvrzení skrývá.

Propojíme-li tuto větu s tématem vzdělávacích kurzů, ať už jazykových či dalších, můžeme se zamyslet nad otázkou : Byli jste někdy na nějakém kurzu, jehož efekt byl, že vás obral o znalosti a vystoupili jste z něj méně vzdělaní ?

Samozřejmě, že ne. Ať už jsou některé kurzy méně a jiné zase více přínosné, vždy nás nějak obohatí, tedy vždy jsme v plusu 😊Není tedy třeba chodit do výuky se strachem, že se nic nenaučíme, protože vždy bude něco, co se naučíme.

Často se setkávám s obavami studentů, kteří vstupují do mého jazykového kurzu a bojí se, že se nenaučí vše úplně na 100%, což vede k tomu, že ze sebe budou mít horší pocit a budou se hodnotit slovy typu „To se nikdy nenaučím“, „Říkala jsem, že  na jazyky jsem levá“ atd.

Je jasné, že všichni chceme být perfektní, ale ještě větší umění je dovolit si někdy zkrátka perfektní nebýt.

Představte si, že absolvujete kurz a u závěrečného testu budete mít výsledek řekněme na 70%. Znamená to snad, že jste se nenaučili nic nebo dokonce, že jste se naučili méně ?

Opět odpovím, že samozřejmě, že ne. Naučili jste se 70% ze 100%, čili více než 2/3 z celku. A to není důvod ke zklamání, je to důvod k radosti.

“Ale já chci umět těch 100%.”

Berme to tak, že je spousta věcí, které se nenaučíme hned napoprvé. Když dítě nasedne poprvé samo na kolo, spadne a možná si odře koleno. Ale co udělá? Bude snad říkat “ Já jsem na kolo levá.”? Ne. Nasedne na kolo znovu…a znovu a znovu, dokud si neosvojí umění jezdit na kole.

U nás dospělých to funguje úplně stejně, akorát my si často sami o sobě myslíme, že být ze začátku nedokonalý je něco špatného a negativního, a že nás za to ostatní odsoudí.

Ale tak to vůbec není. Dovolme si být ze začátku nedokonalí a zdokonalujme se stálým vzděláváním a opakováním. Jedině tak dosáhneme naší vytoužené dokonalosti.

Tip pro vás: Pokud jste absolvovali jakýkoli kurz, ať už online kurz angličtiny, šití, vaření nebo nějaký docházkový kurz a máte pocit, že jste úplně dokonale nezvládli jeho obsah, řešení je jednoduché – jděte do toho znovu. Zopakujte si celý kurz od začátku.Napoprvé si totiž vždy osvojíme jen část znalostí (třeba 50-60%) a teprve napodruhé či třeba napotřetí si osvojíme zbytek a budeme se cítit s nově nabytými znalostmi tak nějak více v souladu.

“Ale ty začátečnické věci já už umím”

Ano, když budeme dělat kurz napodruhé, setkáme se se spoustou věcí, které už známe a umíme. Učíme se tedy něco nového? Samozřejmě, že ANO! Je to zase jako s jízdou na kole. Když se naučíte jezdit na kole, znamená to, že už na kolo nikdy znovu nesednete, protože už na něm jezdit umíte?

Ne, naopak na něj s radostí sednete, užíváte si radost z jízdy a zdokonalujete se. A stejně je to i s kurzy. Věci, které už znáte a umíte používat, vám umožní lépe se zdokonalovat a naučit se dalším novým pokročilejším. Kromě toho si můžete užívat radost z jízdy – tedy pocit z toho, že umíte bez úsilí používat to, co jste se naučili.

Nepodceňujte návrat k základům, opakováním si je totiž neskutečně upevňujete. Je to jako byste stavěli dům.

Čím pevnější jsou základy, tím vyšší dům můžeme vystavět.

Proces výuky je nekonečný, stále je kam stavět a kde se zlepšovat. Je na čase si to začít užívat. Učme se s radostí, lehkostí a nedělejme si těžkou hlavu, když vše nebude hned úplně 100%. Máme mnoho dalších pokusů a pokud budeme skutečně chtít, těch sta procent dosáhneme.

A v rámci sebezdokonalování bych vás ráda pozvala na další z mých živých webinářů : 5.díl série Anglické vychytávky info a přihlášky zde >>

Těším se na naše společné setkání, kde uděláme další kroky vpřed za lepší angličtinou….s radostí a lehkostí 🙂

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny

    Získejte zdarma eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny, zbavte se jich a nechte své znalosti zářit.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky