Každá činnost, kterou děláme, ze začátku bolí a nechce se nám do ní. Jde o běžný jev, mozek zkrátka klade odpor, protože ho vedeme jinou, než jeho prošlapanou pohodlnou cestičkou.
Výzkumy prokázaly, že na to, abychom si na nějakou činnost zvykli a odpadla lenost, nechuť či mentální bolest, potřebujeme danou činnost opakovat minimálně 21 dní za sebou. Bez přestávky.
Řeknete si “21 dní, to není dlouho”, ale věřte mi, že je. Pátrejte v paměti – kterou činnost jste vydrželi dělat 21 dní za sebou bez přestávky?
Vzpomeňte třeba na to, když jste si dali úkol dělat denně 100 kliků nebo držet dietu. Pravděpodobně vám to vydrželo 2-3 dny (těm houževnatějším možná 5) a pak se vždy našly důvody, proč to nešlo. A pokud patříte mezi ty, kdo to skutečně vydrželi, pak Vám gratuluji! Nemusíte číst dál, protože máte vlastní disciplínu na jedničku a tím pádem vám nedělá problém ani učení angličtiny či jiných cizích jazyků 😊
Mám moc práce. Nestíhám. Začnu zítra. Bolí mě hlava/ruka/noha… Je to moc těžké. Teď se mi nechce. Teď není vhodná doba. Udělám to pak. Nemám na to náladu. Mám špatného učitele. Nerozumím si s lidmi na kurzu. Nerozumím, když na mě někdo mluví. Jsem unavený/á z práce.
Nic si z toho ale nedělejte, výmluvy patří do našich životů a není potřeba se za ně odsuzovat. Je to naprosto normální a mám pro vás 2 účinné cvičení, jak je přelstít.
Nejdůležitější je s výmluvami nebojovat, ale pouze z nich sejmout pozornost – ony pak časem zmizí samy. Vždycky, když jdu běhat nebo sportovat, hraji hru s výmluvami. Nejčastěji jsou to výmluvy typu: “Mám málo času, musím pracovat.” anebo obyčejné “Mně se tááák nechce.” Ale nakonec vždycky běhat jdu.
Co mi pomáhá? Používám techniku vizualizace, tedy představuji si to, co mi běhání přinese (budu štíhlá) a jak se budu cítit po běhání, kdy mě zaplaví pole endorfinů, budu se cítit skvěle, že jsem udělala něco pro své tělesné i duševní zdraví a to nejlepší, budu mít pocit vítězství, že jsem to zase “dala”.
Proč to nezkusit i u jazyků? Před tím, než půjdete na hodinu nebo když se budete chystat na domácí úkol, si udělejte krátkou vizualizaci toho, co vám nové znalosti přinesou a jak se budete cítit, až se jazyk naučíte. Představte si sebe sama, jak držíte v ruce certifikát ze zkoušky, jak úspěšně prezentujete svým kolegům ve firmě, jak komunikujete na cestách, na letišti, v hotelu. Představte si, jak se cítíte, když umíte třeba anglicky. Co vaše sebevědomí a sebedůvěra? Určitě se zvedají, že?
Dalším tipem, jak překonat výmluvy je toto:
Toto je nesmírně důležité nejen pro učení se jazykům, protože se to dá aplikovat na všechny aktivity, které v životě vykonáváme.
Najděte si na lekcích či na domácích úkolech něco, díky čemu se na ně budete těšit. Můžete se těšit třeba na lektora, na to, že se zase dozvíte něco zajímavého, na pohodovou atmosféru. Dělání domácích úkolů si zpříjemněte třeba hudbou nebo chroupáním oříšků – ty navíc zlepšují činnost mozku.
Já si třeba čas v hodinách s klienty zpříjemňuji tím, že se těším na ně a na jejich novinky a k tomu si ráda dávám dobrou kávu. Káva v mých hodinách představuje rituál, díky kterému si nepřipadám, že jsem “v práci”, ale mohu se plně ponořit do svých hodin a skutečně si je úžívat s pocitem naplnění a uplatnění sebe sama.
Zkrátka vše jde mnohem snadněji, pokud nás to baví a užíváme si to. Proč? Protože pokud si to užíváme, věnujeme tomu 100% POZORNOST. Není tedy potřeba vyvíjet při učení nadměrné úsilí, stačí jen BÝT NA LEKCI PŘÍTOMEN nejen tělem, ale i myslí 😊
Hledáte další motivaci? Přečtěte si můj eBook Recept na jazyky >>
Cítíte se teď dostatečně motivovaní, jen začít? Vyberte si z mých online kurzů >>>
Ať se vám daří!