Učte se angličtinu po kouskách a propojujte znalosti

V posledních měsících vidím u studentů velký progres, což je docela paradox, protože nemáme možnost tolik cestovat a tím pádem přicházíme o příležitosti používat angličtinu v praxi, ale zajímavé je to, že když jsou studenti více doma, mohou věnovat angličtině více času a všímám si, že častěji sledují naše výuková videa a webináře a přidávají se i studenti, kteří dříve neměli online výuku moc v lásce a možná si i mysleli, že jim třeba nic nepřinese, že je spíše pro zábavu. Ukazuje se ale, že je to trochu jinak, protože díky online kurzům nebo krátkým třeba 10 minutovým video shotům lidé sbírají střípky…. ty střípky pak skládají dohromady a daří se jim uchopit angličtinu lépe jako celek a obklopit se jí. Tím pádem se do ní více dostanou a sblíží se s ní. Je vidět, že znalosti mají větší, lepší a lépe se pak v angličtině orientují.

Myslím si, že tato krátká videa mají obrovský efekt, protože u studentů je pokrok zřejmý. Věnují se angličtině třeba jen 10min denně, ale pravidelně a díky tomu mají možnost nechat se vtáhnout do jazyka a myslím, že tato 10 minutová činnost – každý den kouknout na nějaké krátké video, je mnohem, mnohem přínosnější, než se celý týden připravovat na to, že se budeme 2h něco drtit. Protože když už jdeme do učení s tou myšlenkou, že se budeme 2h něco drtit, tak to v podstatě děláme proti svojí vůli, nechce se nám do toho a není tam tak velká motivace. Je to spíše něco v tom smyslu „Ježišmarjá, už se zase musím učit“. Naopak pokud se učení věnujeme takhle po kouskách, progres je neuvěřitelně rychlejší, studenti se těší na to, co se zase dozví a vůbec nevadí, že se třeba nejede podle nějakého perfektně strukturovaného výukového plánu. Ten tam být ani nemusí, může tam být od každého něco.

Spousta lidí reaguje na naše videa, protože jsou často zaměřená na např. rozdíly mezi používáním různých slovíček,  na problematickou gramatiku anebo potom na mluvenou angličtinu, tu opravdovou angličtinu ze života, a mnohdy tam najdou odpovědi na otázky, které si třeba kladou už nějaký ten pátek, ale nikdy je nenapadlo se na to zeptat v hodině lektora a až teď díky nějakému mini videu si vše uvědomili.

Takže doporučuji všem čerpat z různých zdrojů, nasávat angličtinu z okolí a zkrátka propojovat to a určitě nezůstat jen u jedné metody, učebnice, kurzu, ale opravdu to kombinovat. Stojí to za to. :-).

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře