Učit se jazyk je jako chodit do posilovny

“Učit se jazyk je jako chodit do posilovny”, řekla asi před půl rokem jedna z mých klientek a já jsem si v té chvíli uvědomila, jak hluboká je v tom pravda.

Ač to pro některé z nás může znít trochu děsivě, tak proces učení je v jazycích nekonečný, stejně jako je nekonečný proces, kdy chcete mít a udržet si hezké tělo.

Chození do posilovny a učení se jazykům mají společné 3 fáze.

  1. Fáze – START. Vrhnete se do toho po hlavě a potřebujete se dostat na určitou úroveň. V případě cvičení to může být ztráta několika kil, v případě učení se jazykům třeba úroveň mírně pokročilého. Na této úrovni se již poměrně slušně domluvíte, stoupne vám sebevědomí, protože už se v jazyce orientujete a můžete mít ze sebe dobrý pocit.

Proč bývá první faze nejtěžší? Na začátku jste většinou v euforii, takže vás učení baví, ale tak po 2-3 týdnech to začne bolet. Jednou, dvakrát zrušíte lekci, vypadnete z rutiny a na vrátka vám bude ťukat pohodlnost. PŘEKONEJTE TO! Tady musíte být silní. Rutina se zažije až po 21-30 dnech a pak si na učení zvyknete, pohodlnost ustoupí a opět se vám bude učit lépe.

 

  1. Fáze – POMALEJŠÍ VZESTUP

Hurá, první fázi máte za sebou. Ovšem nenechte se zmýlit, nyní to už nepůjde tak rychle. Vezmeme-li případ cíle mít hezké tělo, budete teď někde ve fázi, kdy jste ztratili přebytečný tuk a nyní se tělo začne formovat. V jazycích budete za 1.metou základního zvládnutí a nyní půjdete vice do hloubky, naučíte se vice časů a možná zjistíte, že to, co se vám na začátku zdálo jednoduché, zas tak jednoduché není, je tu spousta pravidel a vyjímek. Druhá fáze trvá déle a může vás demotivovat, že neuvidíte hned takový pokrok.

Z dlouhodobého hlediska se ale o pokrok jedná a to o velký. Druhá fáze je velmi důležitá zejména proto, že pokud jí projdete, máte téměř vyhráno.

 

  1. Fáze – ÚDRŽBA

Třetí faze je za odměnu. Dali jste to. Máte krásné vysportované tělo a nebo mluvíte velmi slušně cizím jazykem. V jazycích tomu odpovídá úroveň B2 – C1. A co dál?

Stojí za to si udržet výsledek, kterého jste dosáhli. Přestanete-li jazyk používat, budete pomalu padat zpět. Udržení úrovně znamená ideálně absolvovat individuální lekce 2-3x do měsíce nebo se třeba věnovat online kurzům. Dále se také doporučuje četba, poslech nebo sledování televize v cizím jazyce.

Dobrá zpráva je, že pokud přeci jen přestanete jazyk používat a padnete trochu dolů, bude start snazší a celý proces NENÍ nutné absolvovat znovu.

Je to skutečně jako ve fitku. Jako svaly mají paměť a po delším nicnedělání snáze naskočíte do tempa i do figury, i mozkové buňky mají paměť. Ve vašem mozku se během procesu učení vytvořily cestičky, které nepoužíváním zarostly. Nemusíte je ale kopat znovu, stačí je vyčistit 😊

 

Pokud jsem jednou z fází trefila místo, kde zrovna jste, mám pro vás několik tipů, konkrétně pro ty, kdo se učí anglicky.

 

Zajímáte-li se hlouběji o to, jak se učit cizí jazyk, přečtěte si můj eBook Recept na jazyky

Jste-li ve fázi 2 a chcete vychytávat mouchy, doporučuji šikovný online kurz 20 kroků k lepší angličtině.

Pro účastníky fáze 1 doporučuji audio nahrávky.

A pokud vás zajímá celková nabídka kurzíků a pomůcek na lepší učení angličtiny, mrkněte sem >>

 

Ať se vám daří!

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny

    Získejte zdarma eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny, zbavte se jich a nechte své znalosti zářit.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky