Lelkujte! Máte na to právo!

Již delší dobu se mi v hlavě potulují myšlenky o lelkování a zdravém odpočinku a vím, že pokud nad něčím přemýšlím déle a ne a ne to dostat z hlavy, je načase napsat článek. Tady je…

Na internetu se to hemží školeními a články o prokrastinaci, jak s ní přestat nebo jak jí zabránit. Takže bych nejdříve ráda uvedla rozdíl mezi „lelkováním“ a „prokrastinací“.

Prokrastinace: je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví. Zdroj: Wikipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Prokrastinace

Lelkování: lenošit, jen tak koukat kolem bez zájmu, zahálet = chytat lelky

(lelek = lesní pták hnízdící na zemi v bor. lesích)

Zdroj: Lidový slovník http://lidovyslovnik.cz/index.php?dotaz=lelkovat

U lelkování nejde ani tak o to, zda odkládáme věci, do kterých se nám nechce, jde o to dokázat se v dnešní uspěchané době zastavit, odprostit se od všeho, co se nám přes den honí hlavou a užívat si přítomný okamžik…a třeba jen tak být. Všichni jsme uměli lelkovat, když jsme byli děti, ale postupně nás to moderní společnost odnaučila.

Nejen já, ale i mnohé výzkumy tvrdí, jak je lelkování zdravé a dle mého názoru i zcela nezbytné pro plnohodnotný život. Když lelkujeme, dostaneme se do stavu, kdy nemusíme myslet vůbec na nic. To má silný vliv na celkovou regeneraci našeho fyzického i psychického já a obrovským způsobem nám to pomáhá načerpat nové síly.

K čemu všemu je tedy lelkování dobré?

  • Cvičí naši koncentraci – možná se vám to bude zdát divné, ale lelkování mnohdy vyžaduje mnohem větší úsilí a koncentraci než běžný stav, kdy se nám hlavou honí každou vteřinu milióny myšlenek. Zkuste si na 5 min sednout a nemyslet na nic nebo nechat myšlenky jen volně proudit. Nejde to tak lehce a vyžaduje to dávku tréninku, protože naše mysl je od malička cvičena na to, aby pořád zachytávala myšlenky a reagovala na ně.
  • Napomáhá regeneraci – jak už bylo zmíněno výše, lelkování regeneruje naše fyzické i psychické já, protože těmto dvěma „já“ dáme na chvíli volno. Pauzu na to, aby si i oni mohli odpočinout a nemuseli být pořád v zápřahu.
  • Přináší inspiraci – během či po lelkování nám mohou na mysl přijít zajímavé a inspirativní myšlenky, které se k nám běžně nedostanou jednoduše pro to, že je k sobě nepustíme. Zazdíme je přívalem jiných myšlenek, o kterých si myslíme, že jsou nutné a důležité. Slavní a úspěšní lidé jsou v lelkování velmi dobří, a proto dokážou velké věci – mají inspiraci.
  • Pomáhá nám uklidnit se – během lelkování se uklidníme a možná později přehodnotíme situace, které jsme dříve řešili. Pomůže nám získat lehký odstup.
  • Pomáhá nám udělat místo pro učení a absorbování nového – mí studenti, kteří se umí na chvíli zastavit a odpočinout si, se naučí mnohem více za kratší dobu, protože si zkrátka umějí vytvořit prostor pro příjem nových informací. Mohou tedy dělat všechny další činnosti mnohem efektivněji a nemusí to být jen studium cizích jazyků. Zároveň se jim během lekcí do hlavy nelinou další myšlenky, které by je odváděly od koncentrace.

Jak poznám, že potřebuji lelkovat?

  • Mám pocit, že nic nestíhám – přesně to je velmi varovný signál zastavit se a říci si „ Tak takhle ne.“ Je to totiž počátek nestíhacího kolotoče, který se rozjíždí rychleji a rychleji sotva do něj nasedneme. A když už už máme pocit, že konečně stíháme, objeví se něco dalšího…a pak dalšího. Je lepší a mnohem efektivnější se zastavit. Pak si možná sami určíme priority a zjistíme, že obrovská většina toho, co se snažíme stihnout, není až tak podstatná pro to, abychom byli v životě šťastní a spokojení.
  • Nedokážu ani na vteřinu přestat myslet – na problémy, na budoucnost, na minulost…..je celkem jedno na co, ale jedno je jisté. Lelkování nám pomůže dostat se z koloběhu věčně se opakujících myšlenek.
  • Mám plný rozvrh a nemám v něm ani 15min času na sebe – dřív nebo později nás tento způsob života nepěkně dostihne, proto je skvělé udělat si denně alespoň těch 15min na nicnedělání. A TEĎ TÍM NEMYSLÍM ZÍRÁNÍ DO TELEVIZE!!! Ale skutečné nicnedělání. Bez rádia, knihy, televize, drby se sousedkou a jakýchkoli dalších rušivých vjemů.
  • Mám strach z budoucnosti – prožití přítomného okamžiku ve spokojenosti nám dodá větší optimismus a může nám pomoci zbavit se všech možných strachů.

Jak správně lelkovat?

Přesný návod na lelkování nemám, protože každý jsme individuální bytost, ne ovce a můžeme si tudíž vymyslet vlastní způsob lelkování. Já například lelkuji v přírodě, kdy třeba sedím jen tak u jezera, procházím se v lese, sluním se na zahradě nebo sedím v klidu doma a koukám do plamene zapálené svíčky či popíjím výtečnou kávu. Ale každý si může najít to své, v čem se cítí dobře, a kde může doslova pustit všechny myšlenky a nechat je plout nebo ideálně odplout.

Musím tu uvést znovu, protože je to nesmírně důležité, co lelkování není:

Lelkování není sledování televize, poslouchání rádia, čtení knih nebo rozhovory s kamarády či sousedy. Všechny tyto činnosti totiž do našeho podvědomí nenápadně implementují programy, které se nám poté v podvědomí přehrávají. Takže pokud si myslíte, že když koukáte na televizi, tak nic neděláte, jste na omylu. Lelkování je skutečné NICNEDĚLÁNÍ.

Přestože se věnuji převážně výuce cizích jazyků a online kurzům angličtiny, považuji za přínosné sem tento článek umístit, protože jsem si jistá, že mnohým studentům pomůže k tomu, jak se lépe soustředit na učení anebo třeba jak mohou díky odpočinku konečně získat a vytvořit si chuť, motivaci a hlavně prostor učit se něco nového.

Ať se vám lelkování daří!

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře