Kouzlo afirmací

Myšlenky a slova jsou ruku v ruce spjaty a tvoří ohromnou sílu, která ovlivňuje celý náš život. Čím dál více lidí začíná vnímat, že to, jak myslíme, jaká slova používáme a co si v hlavě opakujeme, má skutečný a reálný dopad na náš život a to nejen obecně, ale i v každém našem jednotlivém úkolu, touze a přání. Můžeme ovlivnit, zda uspějeme nebo ne a kam se dostaneme.

Napadne nás tedy – když budeme řídit naše myšlení, můžeme si v životě zajistit úspěch. Ano, je tomu skutečně tak, ale má to háček. Myšlenek máme za 1 den několik desítek tisíc a vědomě je nejsme schopni ukočírovat. Když se přichytíme při jedné vědomé myšlence, nevšimneme si stovek dalších, které paralelně sviští v našem podvědomí.

Co s tím tedy uděláme? Je třeba v podstatě přeprogramovat své vědomí i podvědomí. Stejně jako třeba počítač. Představte si počítač, do kterého naházíme programy jeden přes druhý bez ladu a skladu a pak spustíme všechny programy najednou. Co nastane? Zmatek, absolutní zmatek a pravděpodobně bude počítač neovladatelný a k ničemu nám neposlouží. Sedneme-li si ale k počítači a nahrajeme programy postupně, vybereme jen ty, které jsou potřebné/užitečné a přidáme další podpůrné programy, stane se z našeho počítače skvělý sluha a spolehlivý přítel.

A přesně to samé můžeme udělat s naším mozkem – uklidit ho, přeprogramovat a přidat programy, které budou podporovat naše sebevědomí, růst a úspěch. Zní to složitě? To ano, ale existuje několik šikovných a jednoduchých technik, od kterých se můžete odrazit a které zvládne i naprostý začátečník. Jednou takovou technikou je používání kouzelných vět – AFIRMACÍ.

Co je afirmace? Jednoduše řečeno, je to cíleně formované pozitivní tvrzení, které si stále opakujeme a tím přeprogramujeme naše podvědomí.

Když totiž něco stále opakujeme pořád dokola, mozek si na to zvykne a přijme to za své. A následně se to promítne i do naší reality.

Nevěříte? Vzpomeňte si na jaro 2020, kdy vám připadalo neuvěřitelné dát si na ústa kus látky jménem rouška…..a po několika měsících už vám to ani nepřijde. Lidé a mozek si zvyknou opravdu na všechno, tak proč to neudělat tak, aby vše pracovalo k našemu prospěchu?

Jak úspěšně afirmovat

 1. Připravte si seznam svých vlastních afirmací. Při jeho tvorbě vám pomůže, když povedete vnitřní monolog, ve kterém se ptáte sami sebe, co je pro vás důležité, jak má vypadat váš život, vaše tělo, vaše práce, váš domov, vaše vztahy s lidmi, jaké jsou vaše sny a jak se cítíte poté, co se vaše představa splnila (máte štíhlé tělo, skvělé vztahy s lidmi, vysněnou práci…). Připojte k tomu pocity. Představte si, jak vidíte kolem sebe ty, se kterými chcete slavit, jak gratulujete sami sobě, jak gratulují oni vám a jaký vám to přináší pocit.
 2. Při tvorbě seznamu buďte konkrétní. Můžete na něm mít přidaných pár obecných afirmací, jako např. „Vycházím skvěle s lidmi kolem sebe.“, ale většího efektu dosáhnete, když bude afirmace přímo zacílená na konkrétní situaci, vaši schopnost, finanční situaci atd.
 3. Sledujte své pocity při afirmacích. Vytvořte si jen takové afirmace, se kterými jste „in line“ neboli se kterými souzníte a cítíte se u nich dobře. Pokud třeba chcete zlepšit vaši finanční situaci, nepouštějte se hned do afirmace „Mám na kontě 10.000000Kč“, když se někde z hloubi duše ozývá hlas „To určitě, to mít nikdy nebudeš.“ Zkuste zvolit jinou variantu afirmace, např. „Peníze ke mně přicházejí s lehkostí a v čím dál větším množství.“
 4. Afirmace musí být v přítomném čase. Vynechte časy budoucí a podmiňovací způsob „by“. Pište věty tak, jako by již platily tady a teď.
 5. Afirmace si napište na papír a pročítejte si ho při každé volné chvíli. Minimálně ráno po probuzení a večer před spaním. Čím častěji si budete váš seznam opakovat, tím více posílíte účinek a přilákáte do života kýžené změny.
 6. Pokud jste sami, zkuste si vaše afirmace předčítat nahlas.
 7. Jakmile se vám u některých afirmací budou objevovat negativní pocity nebo pocit bezmoci, změňte jejich znění tak, aby ve vás tyto pocity nevyvolávaly. Cítit se u afirmování dobře je velmi důležité.
 8. Nenechte se odradit a afirmujte neúnavně týden, měsíc, 2 měsíce….změny na sebe nenechají dlouho čekat a uvidíte, že se brzy budete cítit lépe.

A ještě jeden tip na praktické cvičení, díky kterému si můžete zlepšit kvalitu vašeho života, snadněji dosahovat svých cílů a postupně se zaměřovat na vše dobré, co si do života chcete přitáhnout.

Vytvořte si zvyk, který budete dělat každé ráno a večer – ráno děkujte za nový den, večer naopak děkujte za to, co se vám ten den podařilo splnit, jak jste se přiblížili tomu, co chcete, připomeňte si hezké momenty, které jste ten den prožili. Mohou to být i úplné maličkosti.

Nedávno jsme já a lektorky Bára a Rebeka na téma afirmací povídaly v našem pravidelném měsíčním webináři v klubu English Spot Premium. Abychom vám afirmování usnadnily, připravily jsme pro vás seznam afirmací, které vás mohou inspirovat. Afirmace jsme připravily obecné a pak ty, které můžete aplikovat na studium cizích jazyků (nejen angličtiny). Třešničkou na dortu jsou pak pro vás afirmace v angličtině, takže se můžete učit a afirmovat v jednom 🙂

V klubu English Spot Premium najdete afirmační video trénink v angličtině + MP3 nahrávku afirmací ke stažení. Nejste ještě členem? Přidejte se k nám >>

Obecné afirmace

 1. Můj vnitřní hlas mi ukazuje správný směr, kterým bezpečně jdu. 
 2. Vím přesně co dělám, proč to dělám a co mi to přinese.   
 3. Vidím úspěch ve všem, co dělám. 
 4. Den ode dne jsem lepší. 
 5. Stále se cítím fantasticky a jsem vděčný/á za vše, co ve svém životě zažívám.
 6. Vše v mém světě se odehrává s lehkostí.

Afirmace zaměřené na studium jazyků

 1. Angličtina (jiný jazyk) je pro mě stejně tak přirozená jako čeština. 
 2. Každý den cítím větší sebejistotu a vidím nové dveře, které se mi otevírají. 
 3. Angličtina je všude kolem mne a já se ji nebojím. Naopak jí ve svém životě vítám. 
 4. Konverzuji s cizinci s úsměvem a s lehkostí a průběh konverzace mám plně pod kontrolou.
 5. Můj mozek nadšeně nasává nové znalosti.
 6. Slovíčka si lehce zapamatuji.

Affirmations For Changes in Your Life

 1. I am a powerful creator. I create the life I want and enjoy it.
 2. I continuously push myself to learn and develop in areas of life that bring me happiness, freedom and purpose.
 3. My life is a blast of growing opportunity because I never stop creating
 4. My thoughts are filled with positivity and my life is plentiful with prosperity.
 5. I radiate beauty, charm, and self-confidence.
 6. My fears of tomorrow are simply melting away.

Přejeme vám úspěch na vaší cestě a těšíme se na setkání v klubu English Spot Premium, místě, kde se už na angličtinu nebudete sami 🙂

Andrea, Bára a Rebeka
Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře