Na rozdíl od češtiny má angličtina mnohem více časů. Když se je učíme poprvé, většinou tápeme, ale pokud se dostaneme až tak daleko, kdy projdeme všechny minulé časy, zjistíme, že se krásně doplňují a vše do sebe skvěle zapadá. Ti, kdo jsou dobří v matematice, to mají ještě o něco lehčí, protože logika anglických časů vychází právě z časových os a jednotlivých dějových rovin.
Důležité je naučit se vše dobře hned od začátku. Těžko se totiž chápe třeba čas předpřítomný, pokud neumíme dobře používat např.čas přítomný prostý a průběhový. Je jasné, že bychom chtěli vše umět hned, ale věřte, že trpělivost se vyplatí.
Způsoby, jak se naučit a hlavně jak porozumět časům, jsou různé. Všem studentům doporučuji učit se např.podle „vzorových vět“, tedy naučit se nějaké příkladové věty, které dobře vystihnou situaci, kdy daný čas použít. Pak si tuto vzorovou větu vybavíme při jiné, podobné situaci a ihned se nám vybaví, který čas použít. Na toto je ideální program anglické gramatiky do ucha v podobě MP3 nahrávek, který vřele doporučuji.
Další možností je si časy kreslit do časové osy – co se stalo před čím, co právě pobíhalo, co proběhlo před jiným dějem minulým. Matematicky a logicky založeným studentům toto pomůže asi nejvíce.
Podívejte se na tyto obrázky a přiřaďte k nim správné věty. Věřím, že když zapnete své mozkové závity, zvládnete to doslova levou zadní 🙂
Pojďme na to – Let´s go!