Jak efektivní jsou online jazykové kurzy

Online jazykové kurzy zažívají svůj počáteční boom. Za poslední rok jich na internetu přibyly stovky, ne-li tisíce a v budoucích letech můžeme očekávat, že tento trend poroste ještě rychleji. 

Proč se jazykové kurzy online stávají populární? Nejde jen o jazyky, ale obecně online vzdělávání získává na oblíbenosti především proto, že přináší mnoho výhod:

  • Úspora času – vzdělávat se online si může dovolit skutečně každý. Kurzy nezaberou tolik času jako docházkové lekce a můžete je absolvovat v každé volné chvíli. Pokud lekci nestihnete, jednoduše ji přerušíte a pokračujete třeba za hodinu.
  • Flexibilita – můžete se učit nejen kdykoliv, ale i odkudkoliv. Je jedno, jestli jste doma, na polední pauze v práci nebo na dovolené a je jedno, jestli je 7 ráno nebo 11 večer. Vše si uzpůsobíte podle svých potřeb.
  • Náklady – online vzdělávání je levnější než lekce, kde je zapotřebí fyzické přítomnosti lektora. Nemysleme si ale, že náklady jsou na úkor kvality, protože lektor je schopen odvést vždy stejnou práci jako kdyby byl na hodině přítomen.
  • Možnost opakování – také znáte ten pocit, že odejdete z hodiny angličtiny a jakmile zavřete dveře, nejste schopni si vybavit skoro nic, co vás lektor učil? To se vám u online kurzů nestane, protože pokud něco zapomenete nebo nepochopíte, můžete si u kvalitních online kurzů pustit každou lekci ze záznamu a opakovat si ji jak dlouho chcete.

Přesně díky těmto hlavním výhodám se jazyky může učit dnes OPRAVDU KAŽDÝ. S trochou time managementu a motivace to zvládne klasicky pracující člověk, ale stejně tak maminka na mateřské, vytížený manažer nebo začínající podnikatel. Důležité je chtít a začít hned!

Pokud vás zajímá téma motivace a metody, jak se jazyky naučit, můžete se inspirovat v mém eBooku RECEPT NA JAZYKY >>

Já osobně jsem velkým příznivcem online kurzů a absolvovala jsem již mnoho druhů od přípravy na zkoušky přes online meditace, marketingové kurzy až po podnikatelské kurzy. Nakonec i celý tento web, psaní eBooků, natáčení MP3 nahrávek a videí a myšlenka výuky jazyků odlišným způsobem než v klasických jazykovkách vznikla právě díky velmi povedenému online kurzu.

Na co si dát pozor

Především je to výběr poskytovatele a online kurzu samotného. Kvalitně připravený online jazykový kurz by měl obsahovat jasný popis/seznam toho, co se v kurzu naučíte. Název může být totiž někdy zavádějící, proto si vždy pozorně přečtěte výukový plán nebo podrobný popis kurzu.

Důvěra v lektora. V popisu kurzu nesmí chybět lektor a ideálně nějaké reference nebo odkaz na jeho profil. Lektor by vám měl totiž sedět nejen jako lektor ale i jako osoba. Příklady mé výuky u online kurzů uvádím na youtube, aby si zákazníci mohli předem vybrat, jestli jim skutečně vyhovuji. Mrkněte zde >>

Zpětná vazba. Mnoho kurzů je ve stylu „output only“ neboli pouze výstup. Zaplatíte si za kurz a tím si vlastně koupíte jen videa bez další možnosti komunikace s lektorem nebo zpětné vazby.

Odtud pak vzniká mýtus, že online kurzy nejsou tolik efektivní – skutečně, když budeme pouze sledovat videa, jedná se o pasivní výuku a není zde obsaženo celých 100% možností, jak získat a osvojit si vyučované znalosti. Kvalitní online kurz by měl obsahovat cvičení/testování probrané látky a nějakou diskuzní skupinu (například na facebooku), kde můžou studenti klást otázky přímo lektorovi kurzu nebo o nich diskutovat mezi sebou. U TOP kvalitních online kurzů se můžete těšit také na pěkně připravené PDF studijní materiály. Samozřejmě u mých kurzů je najdete 🙂

Je něco, co u online jazykových kurzů může chybět?

Jedinou věcí, která odlišuje online kurzy od klasických kurzů je „immediate conversation feedback“ neboli okamžitá zpětná vazba v konverzaci. Tzn. když něco řeknete špatně a lektor vás hned opraví. Tuto část řeším se svými studenty formou jazykových konzultací, které jsou na vyžádání a můžete je využít například 1x za měsíc.

Veřím, že vám tento článek pomohl a budu se těšit na setkání v některém z mých online kurzů:

Anglicky za 10 týdnů online kurz >>

Online kurz obchodní angličtiny Business Basics I. >>

Můžete si také ZDARMA stáhnout můj eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny přímo tady >>

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  • eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny

    Získejte zdarma eBook 9+1 zažitých omylů angličtiny, zbavte se jich a nechte své znalosti zářit.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky