Jsou všude! Máme je pod kůží ať chceme nebo ne, ve všech oblastech od koníčků, přes podnikání, sport, průmysl, zdraví, mezilidské vztahy, peníze….
Jak se nám dostala do slovníku? Zkrátka se nepozorovaně vplížila 🙂 Dnes, když žijeme ve světě skrz naskrz propojeným internetem, když cestujeme, studujeme v zahraničí, koukáme na cizí filmy, objednáváme si zboží z cizích zemí, se ani není čemu divit.
Talk-show – pochází ze slov talk(mluvit) a show(představení, podívaná).
Power-play – pro především hokejové fandy slovo, bez kterého se neobejdou “přesilovka”. Je složená ze slov power(síla) a play(hrát)
Cornflakes – kdo by si k snídani nezamiloval kukuřičné lupínky. Ze slov corn(kukuřice) a flakes(vločky).
Bodyguard – doslova a do písmene “strážce(guard) těla(body)”
Showman – opět oblíbené slovíčko show(představení, podívaná) a man(muž). Někdo baví celé osazenstvo vaší party a vy jen trefně poznamenáte “To je ale showman!” To sedí, že?
Airbag – air(vzduch)+bag(sáček/taška). Vlastně takový vzduchový pytlíček v našich autech.
Hypermarket – hyper(předpona značící obrovský, nad-) a market(obchod)
Soundtrack – name hlavně filmové soundtracky. Sound(zvuk)+ track(dráha,trať)
Headhunter – head(hlava) a hunter(lovec). Přesný překlad tedy zní “lovec hlav”. Dnes toto slovíčko samozřejmě používáme obrazně pro lov “hlav” do zaměstnání. Z originálu se ale jedná o “lovce lebek” v pralesích. Když jsem byla na cestě na Borneu, místní průvodce, který nás vedl pralesem, nám zhruba v polovině našeho výletu sdělil(drže v ruce mačetu na průchod pralesem), že jeho dědeček byl headhunter a své oběti věšel na speciální ostnatý strom, který nám přímo ukázal. Nemusím asi zmiňovat, že v druhé polovině výletu jsme byli všichni lehce nervózní.
Teenager – teen(náct)+age(věk), neboli u nás říkáme třeba puberťák nebo dospívající
Business – český překlad obchod už nám převálcoval business. Dnes děláme business, každý je businessman a jezdíme za byznysem – jak vidíte, toto slůvko získalo už i českou psanou podobu.
Takových slov je mnoho a mnoho a budu moc ráda, když mi pošlete vaše tipy a nápady na e-mail andrea@andreatousova.cz nebo je zveřejníte v komentářích k článku na facebooku, můžeme tak dát dohromady opravdu dlooooouhý seznam!
A jestli nechcete zůstat jen u slovíček, která znáte, můžete se tady podívat, jak se dá jakýkoli jazyk naučit s lehkostí a bez nervů nebo prozkoumat audio metodu výuky, kterou jsem vytvořila speciálně pro vás, kteří máte málo času, ale velké odhodlání se učit anglicky 🙂
Ať se vám daří!