Chcete už konečně mluvit anglicky?

Přemýšleli jste někdy o tom, že už je na čase spojit teorii v angličtině s praxí a konečně začít mluvit ale…..

  • máte strach nebo obavy z mluvení v angličtině obecně
  • cítíte se opravdu „super slow“, když dojde na lámání chleba
  • trápí vás, že málo mluvíte a proto si pak nevěříte

Známe to všichni. Už se nějakou dobu učíte anglicky, gramatiku i slovíčka už docela ovládáte, ale když přijde na mluvení, skřípe to. Slovíčka vám nelezou z pusy, jste ve stresu, připadáte si nemožně a děláte zbytečné chyby, které si později uvědomíte a říkáte si: „Jak jsem to jen mohl/a říct? nebo Jak to, že jsem si nevzpomněl/a na tak jednoduché slovíčko? Teď si o mě ten druhý musí myslet, že jsem úplný idiot.“

Mohu vás uklidnit a ujistit hned ve dvou věcech. 1.ten druhý si určitě nemyslí, že jste idiot, protože pokud není rodilý mluvčí, řeší stejné věci jako vy. A pokud rodilý mluvčí je, tak má k vám naopak obdiv, že dokážete tak skvěle mluvit v cizím jazyce a vnitřně vám tleská! 2.Nejste v tom sami, tohle řešíme všichni.

Nejlepší na tom je, že existuje řešení, jak z toho ven.

Nejprve se podívejme blíže na to, proč je pro nás konverzace v cizím jazyce tak obtížná. Hlavní roli sehrává fakt, že během konverzace se v nás odehrává hned několik věcí najednou a tím dostává náš mozek pěkně zabrat.

Když mluvíme s někým v češtině, přemýšlíme o tom, co nám protistrana sděluje, jak na to vhodně zareagujeme, jaká slova použijeme (podle toho s kým mluvíme nebo snad abychom někoho neurazili), někdy nás také napadne, jak u konverzace vypadáme, jak se tváříme anebo naopak hodnotíme protistranu – jestli se tváří, že jsme jí zaujali nebo jestli má třeba na triku flek od oběda :-). Spočítejte si, kolik možných procesů se v nás během konverzace děje a to jsme pořád na úrovni našeho rodného jazyka.

A když mluvíte s někým v jazyce, který je pro vás cizí, přidá se k těm všem výše uvedeným procesům ještě toto: „Co mi to říkal/a?“ „Rozuměl/a jsem správně?“ „Jak se sakra řekne tohle slovíčko?“ „Mám to správně gramaticky?“ „Nemyslí si o mě, že to neumím?“….a myslím, že bych mohla pokračovat dál.

Spočítejte si to….to je zkrátka obrovské množství procesů v našem mozku….ani se není čemu divit, že si většina lidí při konverzaci připadá nemožně, protože než si to všechno mozek přebere, chvilku to trvá.

Co s tím udělat? Jak se dostat do fáze, abyste mluvili anglicky beze strachu a zábran a mohli svobodně komunikovat s přáteli, spolužáky, kolegy či obchodními partnery?

Chce to trénink, trénink a zase jen trénink. Čím více budete mít možností mluvit a mluvit, tím dříve si váš mozek všechny důležité i nedůležité procesy osvojí a budou pro něj tak automatické, že všechny budou moci proběhnout doslova v jedné vteřině. A vy se tak budete najednou cítit v téměř každé konverzační situaci velmi komfortně a výrazně vám to dodá na sebejistotě.

V každém cizím jazyce jsou důležité dva hlavní procesy – příjem a výdej.

Příjmem se rozumí získávání znalostí gramatiky, slovní zásoby, pasivní poslech, čtení. Výdejem mám na mysli právě hlavně mluvení a vedle toho i aktivní procvičování (např. formou kvízů, překladů, doplňovaček a cvičení). A oběma procesům bychom měli věnovat stejné množství času.

Udělejte si sami pro sebe bilanci, jestli se cizí jazyk učíte spíše pasivně nebo aktivně. Pokud cítíte, že by to především v té aktivní oblasti chtělo trochu přidat, vřele vám doporučuji konverzační lekce v online klubu English Spot Premium

Jak se přihlásit na konverzační lekce?

*Zaregistrujte se do klubu tady >> 
*Po registraci přejděte do sekce „živě s námi“ a vyberte si termín.
*1.měsíc máte zdarma a můžete libovolně využívat lekcí i ostatních skvělých a vzrušujících výhod, které vás v klubu čekají.

Co je klub English Spot Premium?

Místo, kde najdete od každého něco a to počínaje gramatikou/slovíčky přes inspirativní rozhovory až po zmíněná živá konverzační setkání.

Několikrát do měsíce máte v rámci členství v tomto klubu možnost účastnit se vypsaných konverzačních lekcí bez jakéhokoli omezení. Konverzační setkání jsou improvizační, protože chceme obsah co nejvíce přiblížit opravdové angličtině „tam venku“. Takže nikdy nevíte, co vás čeká 🙂

V dnešní době více než důležité poznat angličtinu z různých pohledů, protože jedině to vám dodá celistvý obraz a praktické dovednosti. A navíc to může být i zábava!

Prozkoumejte, co všechno vám English Spot Premium nabízí >>

Těším se na naše setkání v klubu!

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře