7 tipů, jak se úspěšně domluvit v cizině

Náš český jazyk je krásný, ale má jednu nevýhodu – domluvíte se s ním pouze v Čechách. Jak to tedy udělat, když potřebujeme cestovat a neumíme žádný jiný jazyk anebo se už učíme anglicky, ale jsme stále spíše na začátku a bojíme se komunikovat?

Před nedávnem jsem v rámci online klubu English Spot Premium vysílala s lektorkami Bárou a Rebekou webinář, kde jsme toto téma probíraly a pokusily jsme se shrnout studentům ty nejpraktičtější rady a tipy na to, jak zvládnout konverzaci v cizině ať už jste na tom s cizím jazykem na jakékoli úrovni.

Tady se můžete inspirovat tipy a triky na to, jak se zbavit strachu a úspěšně se domluvit

  1. Začněte na místech, kde vám stačí jen pár frází (v obchodě, v restauraci). Pokud patříte mezi ty, kdo se opravdu ostýchají, není lepší cesty než vzít si pár základních frází a zkusit je použít na prodavače nebo číšníka. V obchodech a restauracích se toho totiž nedá moc pokazit, takže máte velkou šanci na úspěch a díky těmto malým krůčkům se budete cítit sebevědoměji a v budoucnu si pak troufnete i na složitější situace.
  2. Buďte maximálně otevření všemi smysly. Všímejte si, poslouchejte, čtěte nápisy, jídelní lístky, instrukce v dopravních prostředcích, názvy obchodů…… . Tím se vám totiž jazyk perfektně přenese do aktivního vědomí a budete ho moci mnohem snadněji používat. Je to velmi podstatná část procesu učení každého jazyka.
  3. Pokud nemáte opravdu žádné jazykové dovednosti, nebojte se techniky jako krátkodobého řešení. V dnešní době existuje spousta aplikací nebo překladačů, které za vás i mluví, překlady jsou sice často nepřesné a někdy i vtipné, ale z nejhoršího vás to vždy vytáhne. Nicméně z dlouhodobého hlediska je určitě lepší se alespoň základy jazyka naučit 🙂
  4. Připravte si před odjezdem do dané destinace pár základních frází na papír. Papír a tužka jsou nejspolehlivější přátelé a můžete je využít, i když není v dosahu mobilní signál nebo internet. Navíc když se budete dané fráze bát říci nebo vám druhá strana nebude rozumět, můžete je dotyčnému ukázat na vašem papíře a popř. rukama/nohama dovysvětlit, co konkrétně potřebujete.
  5. Soustřeďte se na základní stavební kameny jazyka – slovesa. Podle slovesa totiž pochopíte základní význam celého sdělení. Řekněte vašim uším, aby se soustředila primárně na slovesa – to vám pomůže „vykutat“ je z dlouhých vět, které se často slévají a někdy je pro nás obtížné najít začátek a konec. Díky tomu, že se naučíte rozlišovat slovesa, pochopíte, co se po vás vlastně chce.
  6. Nestyďte se za své chyby. Pokud jste v panice, když přijde na konverzaci, začněte větou „I am sorry, I speak English just a little.“ Nebojte se také požádat druhou stranu, aby mluvila pomaleji nebo něco zopakovala. (Can you speak more slowly, please? Could you repeat that, please?)
  7. Berte každý výjezd do ciziny jako lekci „naživo“, je to vlastně dobrovolná a velmi cenná zkouška, která vás posune zase o krok dál.

Pokud vás toto téma zajímá, můžete se podívat na záznam celého webináře English Step By Step, který je k dispozici v online klubu English Spot Premium. Kromě tipů na domluvení v cizině si tu můžete stáhnout i seznam nejužitečnějších frází pro cestování a procvičit si porozumění v angličtině (součástí webináře jsou totiž i praktické úkoly). Webinář najdete v klubové sekci „ŽIVĚ S NÁMI“.

Online klub English Spot Premium toho ale nabízí mnohem více a kromě záznamů všech webinářů tu najdete i praktické tréninky, živé kurzy a výzvy, možnost připojit se na konverzační lekce a mnoho dalšího. English Spot Premium vám poskytuje komplexní prostředí pro samostudium angličtiny, kde máte živou podporu všech 3 lektorek a nejste na angličtinu sami. Přidejte se k nám ještě dnes na  1. měsíc zdarma >>

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře