5 mýtů o angličtině

Přemýšleli jste někdy, proč je tolik studentů angličtiny už tolik let na úrovni falešného začátečníka nebo mírně pokročilého a ne a ne se dostat dál?

Někdy je to jak na kolotoči. Začneme se učit anglicky, něco zvládneme, máme ze sebe radost, máme motivaci. Pak nám do toho ale něco skočí – problémy v práci, rodině….a učit se přestaneme. Po roce si vzpomeneme, že jsme to nedotáhli a dáme se do toho znovu. A opět – kurz – radost – motivace – nečekaná událost/příliš mnoho práce – konec učení…..

A takhle to jde pořád dokola. To je hlavní důvod, proč se tolik lidí neposune a zůstává uvězněno ve škatulce „Tak nějak se domluvím anglicky, ale není to ono“.

Dalším důvodem, který jde v podstatě ruku v ruce s výše uvedenou situací, jsou přesvědčení, která o angličtině máme. Tahle přesvědčení jsou totiž v podstatě lístkem na popsaný kolotoč a pokud se s nimi ztotožňujeme, stále si kupujeme novou a novou jízdenku a z kolotoče se nám jen těžko sesedá.

Pojďme se tedy podívat, jaké jsou nejčastější mylná přesvědčení „mýty o angličtině“ a najít řešení, jak je vypudit z naší hlavy.

1.Angličtina je těžká – pokud do něčeho jdeme s myšlenkou, že je to těžké a náročné, jak dobře nám to asi půjde? Tušíte správně, bude to těžké a náročné. Nechci tvrdit, že angličtina je ten nejjednodušší jazyk, ale díky tomu, že je doslova všude kolem nás a spousta anglických slov se dnes v podstatě počešťuje, dovolím si tvrdit, že angličtina patří spíše do kategorie těch lehčích jazyků. Jak se zbavit tohoto přesvědčení? Recept je jednoduchý – obklopit se angličtinou v běžném životě. Setkávat se s ní každý den ať už skrz písně, seriály nebo krátká výuková videa či chat s anglicky mluvícím kamarádem. Obklopení se jazykem je alfa a omega úspěchu.

2. Musím se toho naučit hodně a hlavně rychle – to je velmi časté přesvědčení. Když už se rozhodneme dát se do učení, chceme všechno hned. Takže ideálně absolvujeme nějaký intenzivní kurz s nadějí, že to tam do nás všechno nalijí a my budeme mít vystaráno. Bohužel to tak nefunguje. Intenzivní kurzy jsou prima, ale nemůžeme je brát jako jediný zdroj výuky. Co se totiž začne dít v našem mozku, když do něj někdo z ničeho nic bude lít znalosti po hektolitrech? To samé, co se stane láhvi s úzkým hrdlem – nepobere to a hodně vyteče vedle. Náš mozek potřebuje čas, aby vše zprocesoval. Proto je mnohem jednodušší a efektivnější tvz. MICROLEARNINGtedy systematické učení po malých kousíčkách, i kdyby to mělo být jen 15 minut denně. Proces je sice delší, ale za to 1000x účinnější.

3. Anglicky se naučím jednou a pak už se nikdy nebudu muset učit – I tady některé z vás zklamu. Tohle také úplně nefunguje. Učit se jazyk je totiž jako chodit do posilovny. Je to o stálém a dlouhodobém tréninku. Co se stane s nabušeným svaloušem, když si dá na 6 měsíců pauzu od fitka? Ano, ze svalů se stane spíš rosol :-). A stejně to funguje u angličtiny. To je důvod, proč tolik i pokročilých studenů stále chodí na soukromé lekce nebo se obklopuje angličtinou způsobem, kterým jí budou pořád nablízku. A proto i my v klubu English Spot Premium máme tolik pokročilých studentů – pomáháme jim totiž udržovat angličtinu aktivní.

4. Na jazyky nemám buňky – Nemusíte mít IQ 150, abyste se anglicky naučili. Určitě jsou lidé, kteří mají lepší předpoklady a lidé, kteří trochu horší, ale mohu vás ujistit, že anglicky se může naučit opravdu každý – musí ale chtít. Chtění a chuť jsou mnohem důležitější než talent samotný. A nádherné je, že každý student je unikátní – někdo je plašší, má pomalejší rozjezd, ale pak je to jízda a někdo do toho zase bezhlavě skáče a je akční už od začátku. Ale kdokoli, opravdu kdokoli je schopen to zvládnout! I vy 🙂

5. Anglicky se naučím jen dřinou a tvrdou prací – Už jen při vyslovení téhle věty se mi svírá hrdlo. Slova „dřina, tvrdá práce“ nevyvolávají vůbec dobré pocity a nevytvářejí přátelské zázemí a vhodné prostředí k úspěchu. Ano, práce a aktivita je určitě potřeba a pokud si strčíte knihu v noci pod polštář, znalosti vám do hlavy nenaskáčou, ale jde to přeci i jinak. Angličtina může být zábavná a můžete se učit v přátelském prostředí, kde váš lektor nebude ani tak lektor, jako spíše průvodce. V prostředí, kde bude vyznačená cesta k úspěchu a lektor vás po ní povede, kde budete mít vždy 100% podporu a anglicky se budete učit společně a s úsměvem. Hledáte takové prostředí? Už nemusíte, právě jste ho našli. Je to klub English Spot Premium místo, kde už na angličtinu nejste sami a starají se o vás hned 3 lektorky Andy, Bára a Beky. Navíc jste součástí English Spot Family, tedy komunity podobně smýšlejících studentů angličtiny, kteří podporují jeden druhého. Chcete si vyzkoušet, jaké je to být členem? Připojte se k nám hned teď.

Napadají vás ještě nějaké další mýty? Máte zkušenost s nějakým mylným přesvědčením o angličtině, kterého se vám povedlo zbavit? Sdílejte vaše zkušenosti. Váš pohled je velmi důležitý a pomáhá i nám, lektorům a lektorkám lépe porozumět vašim potřebám.

Ať se vám daří!

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře