Jak důležitý je focus

Focus, zaměření nebo pozornost je nejdůležitější faktor, který v menší nebo větší míře ovlivňuje každou naši aktivitu a činnost. Na internetu se dočteme, že pozornost je definována jako mentální proces, který má za úkol vybrat a vpustit do vědomí vybraný a omezený počet informací a chránit ho tak před zahlcením a zbytečnostmi.

A jak moc je zaměření či pozornost důležitá? Dá se říci, že je to alfa a omega všeho. Celé lidské vědomí je totiž na pozornosti založené. Ať vykonáváme jakoukoli činnost a chceme ji vykonávat dobře, musíme jí věnovat pozornost, protože právě množství focusu, které do aktivity vkládáme určí, jak dobře nám daná věc půjde a jak v ní uspějeme. Když vás někdo jako méně zkušeného jezdce posadí na koně a vy se nebudete soustředit, budete na koni jen tak vlát a nedáte nohy do třmenů, pravděpodobně spadnete. Pokud však svou pozornost budete věnovat koni a sedlu, budete vnímat a přemýšlet o tom, co dělat, dáte nohy do třmenů a jízda může začít. Ze začátku možná pojedete pomalu, ale při používání focusu budete rychle dělat pokroky.

Vezměme si jeden praktický příklad – rozhodneme se naučit cizí jazyk. Rozhodnutí je krok číslo jedna a hned v závěsu za ním je pozornost/focus. Všichni známe stav, kdy se k něčemu rozhodneme, ale třeba i roky se k tomu pořád odhodláváme a ne a ne se do toho dát. Dlouhý čas mluvíme o tom, jak se budeme učit anglicky, ale stále máme důvody, proč s tím nezačít zrovna teď.

Nevěnujeme totiž našemu novému rozhodnutí dostatečnou pozornost. Primárně se pozornost rodí v mysli a zapojíme ji tak, že budeme přemýšlet o tom, jak se začneme učit cizí jazyk a co pro to uděláme. Krok číslo dvě je tedy začít o nové aktivitě přemýšlet. Pak následuje krok číslo tři a sice začít se aktivně zajímat o věci, které s výukou jazyka souvisí. Podíváme se na nabídku jazykových kurzů, přečteme si články a ideálně oslovíme například nějaké lektory či si vyzkoušíme nějakou zkušební lekci zdarma.

V této fázi můžeme často pozorovat, jako by nám události samy šly naproti, jako bychom si je přitahovali. Můžeme náhodou natrefit na starého známého, který nám doporučí skvělého lektora nebo narazit na nějaký kurz, který jsme už dlouho hledali.

Poslední, čtvrtý krok, je zahájení výuky samotné. Tady je pozornost vůbec nejdůležitější. Je potřeba stále o lekcích přemýšlet, motivovat se, být zvědaví, zajímat se a hlavně dotáhnout to, co jsme začali a nepřestat na kurz chodit hned po první lekci.

Tím jsme pronikli první vrstvou pozornosti.

Já osobně chápu druhou vrstvu focusu jako pozornost při aktivitě samotné. Je totiž velký rozdíl mezi studentem, který sice přijde na hodinu angličtiny, ale během hodiny už přemýšlí, co bude dělat potom, komu všemu zapomněl zavolat a co bude vařit k večeři, a studentem, který přijde na hodinu a je ochoten se skutečně 60min věnovat pouze vzdělávání a nechá ostatní myšlenky venku za dveřmi. Však ony mu neutečou 😊

Pokud student (a i lektor) dá do hodiny focus, zvýší její efektivitu až o neuvěřitelných 90% !

Existuje jednoduchý zákon – čím více pozornosti věnujeme určitým činnostem, tím se automaticky v těchto činnostech zlepšujeme. Kam totiž směřujeme naši pozornost, tam to roste. A nemusí to být vždy doprovázeno potem a slzami.

Nevěříte? Představte si, jak velký rozdíl dokáže focus udělat v jednoduché situaci.

Jdete na přednášku o tématu, které vás vůbec nezajímá, ale slíbili jste svému dobrému známému, že tam půjdete. Přednášku přetrpíte, ale spíše si ji odsedíte, protože během ní přemýšlíte o něčem úplně jiném, nedáváte pozor, čili nevkládáte focus – odnesete si z ní něco? Pravděpodobně si už druhý den nebudete pamatovat, o čem přednáška byla. Tato aktivita pro vás byla naprosto zbytečná a nic vám nepřinesla.

Další týden půjdete na přednášku o tématu, které je vám blízké, a které milujete. Celou přednášku doslova hltáte, zajímáte se o každý detail a z přednášky odházíte nadšeni s hlavou plnou dojmů a znalostí. Do přednášky jste totiž dali svou pozornost, zapojili jste focus.

Je velmi důležité při našich činnostech dávat pozor a “dát vždy nohy do třmenů”. Platí to pro všechny činnosti obecně a hlavně pak pro ty, ve kterých se chceme zdokonalit.

Ne úplně každý je pod tlakem každodenních povinností schopen se dobře soustředit. Dobrá zpráva je, že náš focus si můžeme zlepšit tréninkem.

Jak focus trénovat?

  1. Nejdůležitější ze všeho je zklidnit roztěkanou mysl. To je vůbec snad nejtěžší úkol a i lidé, kteří se pravidelně věnují třeba meditacím, potřebují pro zklidnění trochu cviku.
  2. Zbavte se okolních rušivých podnětů. Pokud je pro vás těžké se na něco soustředit, zkuste si najít klidné místo, kde vás nikdo a nic nebude rušit. Na místo si zásadně neberte telefon. Na klidném místě se pak začněte věnovat činnosti, na kterou chcete zaměřit pozornost. Může to být třeba čtení knížky nebo psaní článku.
  3. Nepusťte si do hlavy jinou myšlenku než tu, která se výlučně týká tématu. Samozřejmě ze začátku vám budou přicházet všelijaké myšlenky a vaše mysl možná úplně “ulétne”. Nic se neděje, jakmile si uvědomíte, že myslíte na něco úplně jiného, zbystřete a vraťte se k původnímu úkolu.
  4. Začněte po menších časových úsecích. Nemá smysl se trápit zavřeni v místnosti hodinu. Zkuste pro začátek třeba 15minut. Uvidíte, že pokud se vám skutečně podaří získat ten správný focus, přestanete vnímat čas a možná sami sebe překvapíte, kolik času jste vydrželi soustředění a kolik práce jste udělali.
  5. Trénujte pravidelně alespoň po dobu 1 měsíce. Po této době byste měli být schopni se natolik soustředit, že už vás ani okolí nebude rušit.

Pamatujte, že focus zvyšuje efektivitu až od 90%. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří mají hodně aktivit a málo času, rozhodně se vám vyplatí pozornost vice využívat. Ušetříte si tak mnoho času i úsilí.

Pokud se chcete dozvědět o dalších metodách, jak se naučit cizí jazyk, přečtěte si eBook Recept na jazyky >>

A pokud už se chcete vrhnout do učení samotného, začněte s jedním z mých online kurzů >>

Andrea Toušová
Díky mým mnohaletým zkušenostem s výukou cizích jazyků učím lidi nejen jazykům samotným, ale ukazuji jim také cestu, jak odstranit bariéry a otevřít dveře celého světa dokořán. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře